Co zrobić, gdy w spadku są głównie długi?

Kategoria: Prawo Opublikowano: czwartek, 09 październik 2014

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem z chwilą śmierci spadkodawcy na jego bliskich przechodzą nie tylko prawa, ale też obowiązki majątkowe zmarłego. 

Jeżeli  nie został sporządzony testament prawo do dziedziczenia mają spadkobiercy ustawowi, czyli osoby , które ze względu na stopień pokrewieństwa mogą dziedziczyć po zmarłym.  

 

Może zdarzyć się, że w skład masy spadkowej zamiast dóbr majątkowych wejdą  niespłacone kredyty lub zadłużone mieszkanie bądź też innego rodzaju długi. 

 

W przypadku gdy zmarły pozostawił po sobie jedynie obciążony długami majątek jego spadkobiercy nie zawsze  będą mieli obowiązek  do jego spłaty .W takiej sytuacji spadkobierca nie ma bezwzględnego nakazu przyjęcia spadku. Może on złożyć  oświadczenie, w którym zrzeka się  spadku bądź przyjmuje go z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Jeżeli spadkobierca decyduje się przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza oznacza to, że jego odpowiedzialność za długi spadkowe ograniczona jest tylko do wysokości wartości spadku. Najogólniej mówiąc, jeśli zmarły pozostawił po sobie majątek, którego łączna wartość wynosi np. 100 tysięcy złotych, to tylko do tej sumy spadkobierca jest zobowiązany spłacić jego zobowiązana, nawet jeśli są one wyższe i wynoszą np. 150 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach, w zależności od  wartości pozostawionych aktywów może to być korzystna forma dziedziczenia.

 

Należy jednak pamiętać o dopełnieniu stosownych procedur. Spadkobierca w ciągu sześciu miesięcy od momentu, gdy dowiedział się przysługującym mu prawie do spadku,  (od chwili, gdy dowiedział się o śmierci spadkodawcy), musi złożyć w właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu sądzie rejonowym, bądź u notariusza oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W przeciwnym razie osoba uprawniona dziedziczy bez ograniczenia wszystkie zobowiązania zmarłego. Niestety oznacza to, że spadkobierca odpowiada za długi całym swoim majątkiem. W praktyce oznacza to, że jeśli odziedziczyliśmy zadłużony spadek o łącznej wartości 100 tys. zł , a zadłużenie zmarłego wynosi 150 tysięcy złotych,  owe 50 tysięcy musimy pokryć z własnych dochodów. 

 

Jeśli osoba uprawniona  do dziedziczenia  wie o długach zmarłego,  w ciągu sześciu miesięcy od chwili, gdy dowiedziała się o spadku  może  go też odrzucić.  Aby tego dokonać należy (w ciągu sześciu miesięcy od momentu, gdy dowiedzieliśmy się o  prawie do spadku) udać się do właściwego sądu rejonowego lub notariusza i złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.  Niestety odrzucając spadek pozbywamy się nie tylko obowiązku spłaty długów, ale też tracimy prawo do wszystkich rzeczy pozostawionych przez spadkodawcę. Odrzucenie spadku jest nieodwołalne. Należy pamiętać, że z chwilą odrzucenia przez nas spadku, osoba która tego dokonała jest traktowana tak jakby nie dożyła otwarcia spadku i prawo to przechodzi na naszych wstępnych, którzy automatycznie stają się do niego uprawnieni i też powinni  odrzucić spadek. Przykładowo jeśli nasz rodzic pozostawił zadłużony majątek i zdecydowaliśmy się na odrzucenie spadku, uprawnienie do spadku przechodzi na nasze dzieci (wnuki zmarłego), którzy aby nie przejąć długów dziadka też muszą odrzucić spadek.  W przypadku , gdy osoba dziedzicząca jest nieletnia czynności tej mogą dokonać rodzice lub opiekuni ustawi.

 

W sytuacji, gdy wiemy o zadłużeniu osoby, po której jesteśmy uprawnieni do dziedziczenia  można też dobrowolnie zrzec się przysługującego nam prawa do dziedziczenia . Czynności tej można dokonać za życia osoby po której w przyszłości  będziemy dziedziczyć . Umowa zrzeczenia się dziedziczenia musi być zawarta u notariuszem pod rygorem nieważności  w formie aktu notarialnego. Każda inna forma umowy jest nieważna. 

 

Osoba, która  dokonała  zrzeczenia się dziedziczenia w chwili otwarcia spadku  prawnie traktowana jest tak jak gdyby nie dożyła jego otwarcia. Umowa zrzeczenia się dziedziczenia może zostać uchylona jedynie w formie aktu notarialnego, tylko za życia spadkodawcy.  Należy zaznaczyć, że skutki prawne zrzeczenia się dziedziczenia są skuteczne jedynie przy dziedziczeniu ustawowym i nie dotyczą dziedziczenia testamentowego. Jeśli spadkodawca sporządził testament, w którym dokonał zapisu na osobę, która zrzekła się dziedziczenia, dziedziczy po spadkodawcy. 

 

Obecnie w Polsce trwają prace nad nowelizacją przepisów regulujących prawo do dziedziczenia. Projekt nowych przepisów jest korzystny dla osób dziedziczących ponieważ każde przyjęcia spadku będzie traktowane jako przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza.  Dotychczasowe przepisy zakładały, że jeżeli w ciągu sześciu miesięcy uprawniony nie złożył stosownego oświadczenia o odrzuceniu spadku, bądź też o jego przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza, dziedziczył długi zmarłego i odpowiadał za nie całym swoim majątkiem.  Nowelizacja zakłada, że nawet jeśli wstępny nie złoży oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza , za długi po zmarłym będzie on odpowiadał jedynie do wysokości pozostawionego majątku.

 

Niniejszy artykuł nie jest poradą prawną.

 

Podstawa prawna

Art. 931-940,1012-1024 ustawy z dnia 23 kwietnia 1664r. – Kodeks cywilny ( Dz.U.nr 16, poz. 93 ze zm.).

 

mgr prawa Małgorzata Wójcik

 

 

Mojabancarella 09/10/2014

 

 

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.