„Otwarta szkoła” internetowy projekt ORPEG-u

Kategoria: Edukacja Opublikowano: środa, 11, kwiecień 2012

Ośrodkiem odpowiedzialnym za koordynowanie wszystkich polskich szkół publicznych poza granicami RP jest ORPEG, czyli Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, który działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany przez ORPEG pod nazwą  „Otwarta Szkoła System Wsparcia Uczniów Migrujących” i jest przeznaczony dla dzieci na całym świecie, niemających możliwości uczęszczania do Szkoły Polskiej.


Kierownik Szkolnego Punku Konsultacyjnego w Rzymie,

Pani mgr Danuta Stryjak.
„Nowością, w którą zaangażowany  jest ORPEG (muszę tu pochwalić moich pracodawców) to projekt, który jest realizowany ze środków unijnych. „Otwarta szkoła”.

Jest to projekt bardzo znaczący dla aktualnego, nowoczesnego funkcjonowania szkół poza granicami Polski.
Projekt ten, stworzony jest z myślą o tych dzieciach, które nie maja możliwości uczęszczania do publicznej, społecznej czy parafialnej polskiej placówki poza granicami RP. Przyczyn może być wiele  np. odległości, rozkład godzin w szkole lokalnej itd.

 

Właśnie dla tych dzieci, które nie mogą uczęszczać do polskich szkół wymyślono tzw. „Otwartą szkołę”, czyli szkołę w Internecie. Szkoła ta działa od dwóch lat. Pierwszy rok działania był  rokiem pilotażowym. Obecnie projekt ten bardzo się  rozrasta, obejmując coraz większy zakres uczniów.

 

Polega on na połączeniach sieciowych, na potężnej platformie intrenetowo-edukacyjnej, stworzonej na dwóch serwerach, najnowocześniejszych na świecie. Szkoła ta jest wirtualna: lekcję odbywają się w Internecie. Warunkiem uczestniczenia w tej szkole jest posiadanie komputera wraz z kamerą,  z dostępem do Internetu. Uczniowie w podobnych strefach czasowych, którzy biorą udział za pomocą Internetu i kamery w normalnych lekcjach (takich jak w każdej szkole polskiej) spotykają się w określonym czasie i o określonej godzinie. Grupa danej klasy ma swój plan lekcji i bierze udział w zajęciach wraz z nauczycielem. Mają oni obowiązek włączyć komputer, kamerę i Internet, poprzez który oni się widzą i odbywa się normalna lekcja. Nauczyciele zadają pytania, uczniowie mają swoje podręczniki. Dzieci, dzięki temu projektowi zyskują wiedzę i ciekawe doświadczenia.

 

Uczniowie z Kapsztadu lub innych miejsc na ziemi, spotykają się razem w polskiej szkole on-line, nawiązują przyjaźnie i dodatkowo wzbogacają wiedzę o informacje związane z krajami, w których mieszkają koledzy „z klasy”. My, jako nauczyciele często obserwujemy takie zajęcia i widzimy jak za plecami tych dzieci siedzą przejęci rodzice, dla których jest to wielkie wydarzenie.

 

Projekt „Otwarta szkoła”  nie jest projektem mającym zastąpić prawdziwą szkołę, lecz jest to oferta dla tych dzieci, które żyją w najskrytszych zakątkach świata i nie mogą uczęszczać do polskich szkół.
Problem ten jest widoczny tutaj we Włoszech, gdyż trudno jest dojechać z Pugli, Sycylii, nawet raz w miesiącu na zajęcia do Rzymu.

 

Program ten w przyszłości ma być poszerzony o kursy on-line dla dorosłych, które cieszyły się wielką popularnością na Zjeździe Polaków we Włoszech, gdzie przedstawiłam ten projekt.
Teraz marzenie o ukończeniu polskiej szkoły jest dostępne dla wszystkich Polaków na całym świecie.

 

Innym projektem, którym Pani Dyrektor ORPEG-u aktualnie się zajmuje jest „Włącz Polskę”.

Ma on doprowadzić do tego, aby na stronie internetowej znalazły się materiały dydaktyczne, z których można będzie ułożyć podręcznik. Umożliwi to rodzicom uczniów ze wszystkich placówek szkół polskich na całym świecie, skompletowanie wybranego przez nauczyciela podręcznika i wydrukowanie sobie w domu tego, co jest potrzebne, bez sprowadzania książek z Polski.

Pomysł ten sam w sobie jest świetny, ale na razie jest w fazie realizacji. 
Tutaj w Rzymie śledzimy ten pomysł, traktujemy to na razie, jako zbiór materiałów do wykorzystania poza normalnymi podręcznikami. Dodam, iż, my nauczyciele nie mamy obowiązku realizowania całego podręcznika, tylko wyłącznie ramy programowe określone przez Ministerstwo.

Dlatego nie wszystkie rozdziały z podręczników w trakcie roku szkolnego są przez nas przerabiane. Prawdę powiedziawszy tylko około 50% treści z tych podręczników jesteśmy w stanie zrealizować, ponieważ są one projektowane dla dzieci polskich, uczących się w Polsce systematycznie przez cały tydzień a nie tak jak my, tylko raz w tygodniu."

 


Wszelki potrzebne informacje dla zainteresowanych na stronach:
http://www.otwartaszkola.pl/
http://www.spzg.pl/

 

 

mojabancarella.com

Komentarze  

+2 #1 maria 2012-04-18 19:39
nareszcie dzieci z całego świata mogą ukończyć polską szkołę.
Pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Kiermasz Wielkanocny w Rzymie

 

 

Szkolny Punkt Konsultacyjny w Rzymie wraz z Radą Rodziców, działającą przy Szkole, serdecznie zapraszają na KIERMASZ WIELKANOCNY, który odbędzie się w dniach 21 – 24 marca 2018 roku, w siedzibie Szkoły  via Costantino Maes 23.

Na Kiermaszu będą sprzedawane ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów, które własnoręcznie stworzyli podczas warsztatów wielkanocnych. 

 

Wójcicki: Hawkinga można postawić w jednym szeregu z Einsteinem

 

Na zdjęciu Stephen Hawking. EPA/STEFAN ZAKLIN 21.04.2008

 

Stephena Hawkinga można dzisiaj ze spokojem postawić w gronie najwybitniejszych fizyków XX wieku, w jednym szeregu chociażby z Albertem Einsteinem - powiedział PAP popularyzator nauki Karol Wójcicki. Słynny astrofizyk zmarł w środę w wieku 76 lat.

"Dzisiaj ze spokojem można postawić Stephena Hawkinga w jednym szeregu chociażby z Albertem Einsteinem, w gronie najwybitniejszych fizyków XX wieku: tak samo popularnych, do końca niezrozumianych, a jednak szalenie fascynujących" - powiedział PAP Karol Wójcicki, popularyzator nauki i autor bloga "Z głową w gwiazdach".

 

XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech

 

 

W sobotę 10 marca 2018 roku, w Rzymie, w Domu Polskim im. Jana Pawła II odbył się XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech. 

Związek Polaków we Włoszech powstał w 1995 roku, z inicjatywy grupy osób od dawna żyjących w tym kraju i wywodzących się z różnych środowisk polonijnych z całego Półwyspu Apenińskiego. Obecnie ZPwW zrzesza 21 organizacji i instytucji działających na terenie Republiki Włoskiej.

 

Wielkanoc w Bajce

 

 

Polska restauracja w Rzymie – BAJKA zaprasza na wspólne spędzenie świąt Wielkanocnych

Niedziela Wielkanocna 01.04.2018 godz.13:00