„Otwarta szkoła” internetowy projekt ORPEG-u

Kategoria: Edukacja Opublikowano: środa, 11, kwiecień 2012

Ośrodkiem odpowiedzialnym za koordynowanie wszystkich polskich szkół publicznych poza granicami RP jest ORPEG, czyli Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, który działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany przez ORPEG pod nazwą  „Otwarta Szkoła System Wsparcia Uczniów Migrujących” i jest przeznaczony dla dzieci na całym świecie, niemających możliwości uczęszczania do Szkoły Polskiej.


Kierownik Szkolnego Punku Konsultacyjnego w Rzymie,

Pani mgr Danuta Stryjak.
„Nowością, w którą zaangażowany  jest ORPEG (muszę tu pochwalić moich pracodawców) to projekt, który jest realizowany ze środków unijnych. „Otwarta szkoła”.

Jest to projekt bardzo znaczący dla aktualnego, nowoczesnego funkcjonowania szkół poza granicami Polski.
Projekt ten, stworzony jest z myślą o tych dzieciach, które nie maja możliwości uczęszczania do publicznej, społecznej czy parafialnej polskiej placówki poza granicami RP. Przyczyn może być wiele  np. odległości, rozkład godzin w szkole lokalnej itd.

 

Właśnie dla tych dzieci, które nie mogą uczęszczać do polskich szkół wymyślono tzw. „Otwartą szkołę”, czyli szkołę w Internecie. Szkoła ta działa od dwóch lat. Pierwszy rok działania był  rokiem pilotażowym. Obecnie projekt ten bardzo się  rozrasta, obejmując coraz większy zakres uczniów.

 

Polega on na połączeniach sieciowych, na potężnej platformie intrenetowo-edukacyjnej, stworzonej na dwóch serwerach, najnowocześniejszych na świecie. Szkoła ta jest wirtualna: lekcję odbywają się w Internecie. Warunkiem uczestniczenia w tej szkole jest posiadanie komputera wraz z kamerą,  z dostępem do Internetu. Uczniowie w podobnych strefach czasowych, którzy biorą udział za pomocą Internetu i kamery w normalnych lekcjach (takich jak w każdej szkole polskiej) spotykają się w określonym czasie i o określonej godzinie. Grupa danej klasy ma swój plan lekcji i bierze udział w zajęciach wraz z nauczycielem. Mają oni obowiązek włączyć komputer, kamerę i Internet, poprzez który oni się widzą i odbywa się normalna lekcja. Nauczyciele zadają pytania, uczniowie mają swoje podręczniki. Dzieci, dzięki temu projektowi zyskują wiedzę i ciekawe doświadczenia.

 

Uczniowie z Kapsztadu lub innych miejsc na ziemi, spotykają się razem w polskiej szkole on-line, nawiązują przyjaźnie i dodatkowo wzbogacają wiedzę o informacje związane z krajami, w których mieszkają koledzy „z klasy”. My, jako nauczyciele często obserwujemy takie zajęcia i widzimy jak za plecami tych dzieci siedzą przejęci rodzice, dla których jest to wielkie wydarzenie.

 

Projekt „Otwarta szkoła”  nie jest projektem mającym zastąpić prawdziwą szkołę, lecz jest to oferta dla tych dzieci, które żyją w najskrytszych zakątkach świata i nie mogą uczęszczać do polskich szkół.
Problem ten jest widoczny tutaj we Włoszech, gdyż trudno jest dojechać z Pugli, Sycylii, nawet raz w miesiącu na zajęcia do Rzymu.

 

Program ten w przyszłości ma być poszerzony o kursy on-line dla dorosłych, które cieszyły się wielką popularnością na Zjeździe Polaków we Włoszech, gdzie przedstawiłam ten projekt.
Teraz marzenie o ukończeniu polskiej szkoły jest dostępne dla wszystkich Polaków na całym świecie.

 

Innym projektem, którym Pani Dyrektor ORPEG-u aktualnie się zajmuje jest „Włącz Polskę”.

Ma on doprowadzić do tego, aby na stronie internetowej znalazły się materiały dydaktyczne, z których można będzie ułożyć podręcznik. Umożliwi to rodzicom uczniów ze wszystkich placówek szkół polskich na całym świecie, skompletowanie wybranego przez nauczyciela podręcznika i wydrukowanie sobie w domu tego, co jest potrzebne, bez sprowadzania książek z Polski.

Pomysł ten sam w sobie jest świetny, ale na razie jest w fazie realizacji. 
Tutaj w Rzymie śledzimy ten pomysł, traktujemy to na razie, jako zbiór materiałów do wykorzystania poza normalnymi podręcznikami. Dodam, iż, my nauczyciele nie mamy obowiązku realizowania całego podręcznika, tylko wyłącznie ramy programowe określone przez Ministerstwo.

Dlatego nie wszystkie rozdziały z podręczników w trakcie roku szkolnego są przez nas przerabiane. Prawdę powiedziawszy tylko około 50% treści z tych podręczników jesteśmy w stanie zrealizować, ponieważ są one projektowane dla dzieci polskich, uczących się w Polsce systematycznie przez cały tydzień a nie tak jak my, tylko raz w tygodniu."

 


Wszelki potrzebne informacje dla zainteresowanych na stronach:
http://www.otwartaszkola.pl/
http://www.spzg.pl/

 

 

mojabancarella.com

Komentarze  

+2 #1 maria 2012-04-18 19:39
nareszcie dzieci z całego świata mogą ukończyć polską szkołę.
Pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Elżbieta Grzybek prezentuje

 

 

„Czas historyczny wchłonięty zostaje ostatecznie przez wieczny przepływ czasu mitycznego."    

Joanna Ugniatowska "Historia literatury włoskiej XX w".  

 

   

Ela Grzybek - artysta plastyk, projektantka mody, arteterapeutka, nauczyciel plastyki, studentka Filozofii i Etyki Uniwersytetu w Białymstoku odbywająca praktyki studenckie Rzymie, w ramach programu Erasmus, w Stowarzyszeniu Kulturalnym Mojabancarella, którego Prezesem jest Alicja Kołtunowicz.

 

III Krajowa Konferencja Metodyczna we Włoszech – rekrutacja

 

 

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wraz z Radą Oświaty Polonijnej we Włoszech, Stowarzyszeniem Instytut dla Polonii oraz  Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie zaprasza nauczycieli polonijnych z Włoch na III Krajową Konferencję Metodyczną w Neapolu.

Konferencja jest kontynuacją rozpoczętej w 2014 roku kampanii na rzecz rozwoju oświaty polonijnej we Włoszech. Tym razem zostaną poruszone tematy, które pozwolą nauczycielom na zwiększenie ich kompetencji w zakresie doboru materiału i metod nauczania przystosowanych dla dzieci dwujęzycznych z Włoch.

 

Ojczyzna o mnie zapomniała

 

 

Dominika Zamara, polski sopran, anielski głos (tak jest nazywana na świecie), Ambasadorka Polski a jednak w głosie Dominiki słychać wielką nutę nostalgii i tęsknoty za krajem.

Posłuchajcie wywiadu, który Dominika udzieliła portalowi Wideoportal

 

Mojabancarella 18/08/2017

 

Allora, Ela e Ola a Roma

 

 

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a więc i nas, Elę Grzybek i Aleksandrę Sadokierską jedna z nich zawiodła do Wiecznego Miasta. Naszym gościńcem okazała się Mojabancarella. To stowarzyszenie kulturalne, dzieło Alicji Kołtunowicz, dało początek naszym spotkaniom z polonią rzymską. Przyjechałyśmy tu nie jako turystki, lecz studentki Filozofii i Etyki z Uniwersytetu w Białymstoku, na praktyki w ramach otrzymanego stypendium Erasmus.