„Otwarta szkoła” internetowy projekt ORPEG-u

Kategoria: Edukacja Opublikowano: środa, 11 kwiecień 2012

Ośrodkiem odpowiedzialnym za koordynowanie wszystkich polskich szkół publicznych poza granicami RP jest ORPEG, czyli Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, który działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany przez ORPEG pod nazwą  „Otwarta Szkoła System Wsparcia Uczniów Migrujących” i jest przeznaczony dla dzieci na całym świecie, niemających możliwości uczęszczania do Szkoły Polskiej.


Kierownik Szkolnego Punku Konsultacyjnego w Rzymie,

Pani mgr Danuta Stryjak.
„Nowością, w którą zaangażowany  jest ORPEG (muszę tu pochwalić moich pracodawców) to projekt, który jest realizowany ze środków unijnych. „Otwarta szkoła”.

Jest to projekt bardzo znaczący dla aktualnego, nowoczesnego funkcjonowania szkół poza granicami Polski.
Projekt ten, stworzony jest z myślą o tych dzieciach, które nie maja możliwości uczęszczania do publicznej, społecznej czy parafialnej polskiej placówki poza granicami RP. Przyczyn może być wiele  np. odległości, rozkład godzin w szkole lokalnej itd.

 

Właśnie dla tych dzieci, które nie mogą uczęszczać do polskich szkół wymyślono tzw. „Otwartą szkołę”, czyli szkołę w Internecie. Szkoła ta działa od dwóch lat. Pierwszy rok działania był  rokiem pilotażowym. Obecnie projekt ten bardzo się  rozrasta, obejmując coraz większy zakres uczniów.

 

Polega on na połączeniach sieciowych, na potężnej platformie intrenetowo-edukacyjnej, stworzonej na dwóch serwerach, najnowocześniejszych na świecie. Szkoła ta jest wirtualna: lekcję odbywają się w Internecie. Warunkiem uczestniczenia w tej szkole jest posiadanie komputera wraz z kamerą,  z dostępem do Internetu. Uczniowie w podobnych strefach czasowych, którzy biorą udział za pomocą Internetu i kamery w normalnych lekcjach (takich jak w każdej szkole polskiej) spotykają się w określonym czasie i o określonej godzinie. Grupa danej klasy ma swój plan lekcji i bierze udział w zajęciach wraz z nauczycielem. Mają oni obowiązek włączyć komputer, kamerę i Internet, poprzez który oni się widzą i odbywa się normalna lekcja. Nauczyciele zadają pytania, uczniowie mają swoje podręczniki. Dzieci, dzięki temu projektowi zyskują wiedzę i ciekawe doświadczenia.

 

Uczniowie z Kapsztadu lub innych miejsc na ziemi, spotykają się razem w polskiej szkole on-line, nawiązują przyjaźnie i dodatkowo wzbogacają wiedzę o informacje związane z krajami, w których mieszkają koledzy „z klasy”. My, jako nauczyciele często obserwujemy takie zajęcia i widzimy jak za plecami tych dzieci siedzą przejęci rodzice, dla których jest to wielkie wydarzenie.

 

Projekt „Otwarta szkoła”  nie jest projektem mającym zastąpić prawdziwą szkołę, lecz jest to oferta dla tych dzieci, które żyją w najskrytszych zakątkach świata i nie mogą uczęszczać do polskich szkół.
Problem ten jest widoczny tutaj we Włoszech, gdyż trudno jest dojechać z Pugli, Sycylii, nawet raz w miesiącu na zajęcia do Rzymu.

 

Program ten w przyszłości ma być poszerzony o kursy on-line dla dorosłych, które cieszyły się wielką popularnością na Zjeździe Polaków we Włoszech, gdzie przedstawiłam ten projekt.
Teraz marzenie o ukończeniu polskiej szkoły jest dostępne dla wszystkich Polaków na całym świecie.

 

Innym projektem, którym Pani Dyrektor ORPEG-u aktualnie się zajmuje jest „Włącz Polskę”.

Ma on doprowadzić do tego, aby na stronie internetowej znalazły się materiały dydaktyczne, z których można będzie ułożyć podręcznik. Umożliwi to rodzicom uczniów ze wszystkich placówek szkół polskich na całym świecie, skompletowanie wybranego przez nauczyciela podręcznika i wydrukowanie sobie w domu tego, co jest potrzebne, bez sprowadzania książek z Polski.

Pomysł ten sam w sobie jest świetny, ale na razie jest w fazie realizacji. 
Tutaj w Rzymie śledzimy ten pomysł, traktujemy to na razie, jako zbiór materiałów do wykorzystania poza normalnymi podręcznikami. Dodam, iż, my nauczyciele nie mamy obowiązku realizowania całego podręcznika, tylko wyłącznie ramy programowe określone przez Ministerstwo.

Dlatego nie wszystkie rozdziały z podręczników w trakcie roku szkolnego są przez nas przerabiane. Prawdę powiedziawszy tylko około 50% treści z tych podręczników jesteśmy w stanie zrealizować, ponieważ są one projektowane dla dzieci polskich, uczących się w Polsce systematycznie przez cały tydzień a nie tak jak my, tylko raz w tygodniu."

 


Wszelki potrzebne informacje dla zainteresowanych na stronach:
http://www.otwartaszkola.pl/
http://www.spzg.pl/

 

 

mojabancarella.com

Komentarze  

+2 #1 maria 2012-04-18 19:39
nareszcie dzieci z całego świata mogą ukończyć polską szkołę.
Pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.