„Otwarta szkoła” internetowy projekt ORPEG-u

Kategoria: Edukacja Opublikowano: środa, 11, kwiecień 2012

Ośrodkiem odpowiedzialnym za koordynowanie wszystkich polskich szkół publicznych poza granicami RP jest ORPEG, czyli Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, który działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany przez ORPEG pod nazwą  „Otwarta Szkoła System Wsparcia Uczniów Migrujących” i jest przeznaczony dla dzieci na całym świecie, niemających możliwości uczęszczania do Szkoły Polskiej.


Kierownik Szkolnego Punku Konsultacyjnego w Rzymie,

Pani mgr Danuta Stryjak.
„Nowością, w którą zaangażowany  jest ORPEG (muszę tu pochwalić moich pracodawców) to projekt, który jest realizowany ze środków unijnych. „Otwarta szkoła”.

Jest to projekt bardzo znaczący dla aktualnego, nowoczesnego funkcjonowania szkół poza granicami Polski.
Projekt ten, stworzony jest z myślą o tych dzieciach, które nie maja możliwości uczęszczania do publicznej, społecznej czy parafialnej polskiej placówki poza granicami RP. Przyczyn może być wiele  np. odległości, rozkład godzin w szkole lokalnej itd.

 

Właśnie dla tych dzieci, które nie mogą uczęszczać do polskich szkół wymyślono tzw. „Otwartą szkołę”, czyli szkołę w Internecie. Szkoła ta działa od dwóch lat. Pierwszy rok działania był  rokiem pilotażowym. Obecnie projekt ten bardzo się  rozrasta, obejmując coraz większy zakres uczniów.

 

Polega on na połączeniach sieciowych, na potężnej platformie intrenetowo-edukacyjnej, stworzonej na dwóch serwerach, najnowocześniejszych na świecie. Szkoła ta jest wirtualna: lekcję odbywają się w Internecie. Warunkiem uczestniczenia w tej szkole jest posiadanie komputera wraz z kamerą,  z dostępem do Internetu. Uczniowie w podobnych strefach czasowych, którzy biorą udział za pomocą Internetu i kamery w normalnych lekcjach (takich jak w każdej szkole polskiej) spotykają się w określonym czasie i o określonej godzinie. Grupa danej klasy ma swój plan lekcji i bierze udział w zajęciach wraz z nauczycielem. Mają oni obowiązek włączyć komputer, kamerę i Internet, poprzez który oni się widzą i odbywa się normalna lekcja. Nauczyciele zadają pytania, uczniowie mają swoje podręczniki. Dzieci, dzięki temu projektowi zyskują wiedzę i ciekawe doświadczenia.

 

Uczniowie z Kapsztadu lub innych miejsc na ziemi, spotykają się razem w polskiej szkole on-line, nawiązują przyjaźnie i dodatkowo wzbogacają wiedzę o informacje związane z krajami, w których mieszkają koledzy „z klasy”. My, jako nauczyciele często obserwujemy takie zajęcia i widzimy jak za plecami tych dzieci siedzą przejęci rodzice, dla których jest to wielkie wydarzenie.

 

Projekt „Otwarta szkoła”  nie jest projektem mającym zastąpić prawdziwą szkołę, lecz jest to oferta dla tych dzieci, które żyją w najskrytszych zakątkach świata i nie mogą uczęszczać do polskich szkół.
Problem ten jest widoczny tutaj we Włoszech, gdyż trudno jest dojechać z Pugli, Sycylii, nawet raz w miesiącu na zajęcia do Rzymu.

 

Program ten w przyszłości ma być poszerzony o kursy on-line dla dorosłych, które cieszyły się wielką popularnością na Zjeździe Polaków we Włoszech, gdzie przedstawiłam ten projekt.
Teraz marzenie o ukończeniu polskiej szkoły jest dostępne dla wszystkich Polaków na całym świecie.

 

Innym projektem, którym Pani Dyrektor ORPEG-u aktualnie się zajmuje jest „Włącz Polskę”.

Ma on doprowadzić do tego, aby na stronie internetowej znalazły się materiały dydaktyczne, z których można będzie ułożyć podręcznik. Umożliwi to rodzicom uczniów ze wszystkich placówek szkół polskich na całym świecie, skompletowanie wybranego przez nauczyciela podręcznika i wydrukowanie sobie w domu tego, co jest potrzebne, bez sprowadzania książek z Polski.

Pomysł ten sam w sobie jest świetny, ale na razie jest w fazie realizacji. 
Tutaj w Rzymie śledzimy ten pomysł, traktujemy to na razie, jako zbiór materiałów do wykorzystania poza normalnymi podręcznikami. Dodam, iż, my nauczyciele nie mamy obowiązku realizowania całego podręcznika, tylko wyłącznie ramy programowe określone przez Ministerstwo.

Dlatego nie wszystkie rozdziały z podręczników w trakcie roku szkolnego są przez nas przerabiane. Prawdę powiedziawszy tylko około 50% treści z tych podręczników jesteśmy w stanie zrealizować, ponieważ są one projektowane dla dzieci polskich, uczących się w Polsce systematycznie przez cały tydzień a nie tak jak my, tylko raz w tygodniu."

 


Wszelki potrzebne informacje dla zainteresowanych na stronach:
http://www.otwartaszkola.pl/
http://www.spzg.pl/

 

 

mojabancarella.com

Komentarze  

+2 #1 maria 2012-04-18 19:39
nareszcie dzieci z całego świata mogą ukończyć polską szkołę.
Pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Polski pub w Rzymie

 

 

Od soboty 6 stycznia w Rzymie będziemy mogli napić się polskiego piwa rzemieślniczego.

Polski pub BYSTRO zaprasza na oficjalne otwarcie, które odbędzie się w sobotę 6 stycznia od godz. 18.00 w lokalu przy via Dei Ciclamini 66.

Właściciele, Polacy, smakosze piwa, Piotrek oraz jego przyjaciel z Krakowa od lat marzyli, aby w Rzymie można było posmakować polskiego piwa rzemieślniczego i dlatego zdecydowali się na otwarcie pubu.

10 rekordów związanych ze świętami

 

 

Ile mierzy największy Mikołaj na świecie, czy najwyższa sztuczna choinka? 

W księdze rekordów Guinnessa można znaleźć wiele ciekawostek związanych z Bożym Narodzeniem. Ile metrów miała najwyższa sztuczna choinka na świecie? Jak długo trwało czytanie najdłuższego listu do św. Mikołaja? Ile ważyło największe czekoladowe świąteczne drzewko? Niektóre liczby mogą zaskoczyć! Poznaj 10 wyjątkowych rekordów związanych ze świętami. 

Co roku w grudniu kolejni śmiałkowie usiłują ustanowić nowe świąteczne rekordy. Niektórzy dzięki temu na zawsze zapisują się na kartach księgi Guinnessa. 

Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

 

 

Szanowni Państwo,

w tym rozpoczętym właśnie Nowym 2018 Roku pragnę każdemu z osobna życzyć wszelkiej pomyślności. Miłości na każdy dzień roku oraz uśmiechu na twarzy. Nadziei na lepsze jutro dla tych, którym jej brakuje. Zdrowia dla każdego, gdyż to jest najważniejsze. Sama wiem jak trzeba przewalutować i zmienić swoje życie, gdy coś w naszym organizmie szwankuje.

Jednak najważniejsze są marzenia, to ich spełnienia życzę Wam wszystkim.

6. urodziny sklepu „U MICHAŁA”

 

 

Michał Zalewski, Dorota Budnicka i Sara Zalewska serdecznie zapraszają na 6-tą rocznicę powstania sklepu polskiego w Rzymie „U MICHAŁA”, które odbędą się 3 grudnia, w siedzibie sklepu na Viale Trastevere 233.

Jak co roku będziemy mogli posmakować polskich specjałów, zrobić zakupy i zamówić produkty na święta Bożego Narodzenia. A święta już za pasem!