Pierwszy koncert ENEJ we Włoszech

Kategoria: Wywiady Opublikowano: poniedziałek, 15, lipiec 2013

ENEJ, zespół, którego nie trzeba przedstawiać!!!

 

Wszyscy wiemy „Jak smakuje życie” to „raj, którego nocą pragniesz tak…”
… „Skrzydlate ręce”, „Radio Hello” tylko dla Was po raz pierwszy w Italii!!!

 

Występ ENEJ w Trento, przed rozpoczęciem 70 Tour de Pologne.

 

Mojabancarella: Dotarły do nas niedyskretne „słuchy”, że podczas wakacji zespół ENEJ po raz pierwszy wystąpi we Włoszech, kiedy i gdzie można Was usłyszeć?
ENEJ: Tak, możemy powiedzieć już oficjalnie, że 25 lipca zagramy w Trento na imprezie „Dzień Polski” przed rozpoczęciem 70 Tour de Pologne.

 

Koncert odbędzie się na Piazza Fiera, a przed nami wystąpi WOJCIECH ZIELIŃSKI PERFECT GIRLS 'N' FRIENDS ORCHESTRA. Jest to dla nas szczególny koncert, ponieważ we Włoszech będziemy grać pierwszy raz!

 

 

Mb.: Zespół został założony w 2002 roku, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz Pana Łukasza Kojrysa, dlaczego taką wybraliście nazwę? Wasza wielokulturowość wynika z Waszych korzeni czy może z zamiłowania do ukraińskiej kultury?

ENEJ: 11lat temu, gdy zakładaliśmy „ENEJ” nasze inspiracje czerpaliśmy głównie z kultury ukraińskiej, co zresztą robimy po dzień dzisiejszy, ze względu na ukraińskie korzenie braci Sołoducha i Mynia (Mirosław Ortyński), naszego basisty, który urodził się we Lwowie, a do Polski przyjechał mając 3 lata. Nazwa zespołu jest zaczerpnięta z literatury ukraińskiej, z utworu Ivana Kotlarewskiego „Eneida”. Bohater książki, którą polecam, to podróżnik i bardzo radosna postać…
Dodam jeszcze, że muzycznie nie zamykamy się kulturowo. Jesteśmy muzykami, którzy chcą się spełniać, pragniemy dawać słuchaczom uśmiech na twarzy. Naszym celem jest łączyć kultury i pokolenia, szczególnie, że sam ENEJ, jeśli chodzi o ludzi grających jest międzykulturowy. Jeśli chodzi o muzykę ukraińską, to była ona obecna w naszych domach „od małego”, a my staramy się pokazywać to wszędzie gdzie tylko można, od Polski po Ukrainę i aż po Włochy!

 

Mb.: Wasza debiutancka płyta została wydana w 2008 roku, i nosiła nazwę „Ulice”, jest na niej utwór Marka Grechuty „Niepewność”, czy to ona zaczęła Waszą dobrą passę?

ENEJ: Nie… Zawsze sami decydowaliśmy o naszej twórczości muzyczno-tekstowej, a nagranie utworu „Niepewność” była ukłonem w stronę Marka Grechuty. Mamy też taką zasadę, aby mieć w swoim repertuarze jakiś cover, aby pokazać publiczności nasz punkt widzenia na innych artystów.

 

Mb.: Pierwszym, Waszym wielkim przebojem, który śpiewali wszyscy było „RADIO HELLO”, to dzięki niemu zna Was cała Polska, pochodzi on z płyty „FOLKORABELL”, utwór ten śpiewaliście w języku ukraińskim, czy przyniósł on Wam także sukces na Ukrainie?
ENEJ: Piosenka „Radio Hello” jest śpiewana w języku ukraińskim, ale uniwersalność tekstu w refrenie jest międzynarodowa. Czerpanie inspiracji z kultury ukraińskiej w Polsce jest czymś w rodzaju „egzotyki”, do tej pory nie było tego w mediach, połączenia dwóch kultur przez młode pokolenia dwóch narodowości. Z sukcesem na Ukrainie jest zdecydowanie trudniej, po pierwsze, dlatego że scena ukraińska sama w sobie jest trudna do zdobycia, brakuje dobrze przygotowanych klubów muzycznych. W grę wchodzi też rola podziałów politycznych i językowych na Ukrainie, to, która cześć jest pro-ukraińska, a która pro-rosyjska, a do tego oczywisty powód, mianowicie czerpanie z własnej kultury nie jest niczym nowym, zespołów grających podobnie do nas jest tam dużo, chociażby zaprzyjaźniony z nami „Kozak System” ( ex. Haydamaky). Po koncercie we Lwowie odczuliśmy duże zainteresowanie, ale bardziej, jako hasło, że "ENEJ z Polski i łączenie kultur".

 

Mb.: Na tej płycie były również tak fantastyczne przeboje jak „Myła moja”, „Coppernicana” czy „Rahela”, czy często do nich wracacie na swoich koncertach?
ENEJ: Mamy wydane 3 płyty i większość koncertu gramy materiał z płyty „FOLKHOROD”, ale utwory wymienione w pytaniu też są grane na koncertach, nawet 2 utwory z płyty „Ulice”. Nic w tym nadzwyczajnego, że gra się utwory z najnowszych płyt.

Mb.: „Tak smakuje życie”, „Skrzydlate ręce” czy poprzednie tytuły, które wymieniłam, to Wasze przeboje, w których jest mistrzowskie połączenie rytmu i tekstu, kto komponuje i pisze Wasze piosenki?

ENEJ: Nie nam oceniać, czy jest w nich „mistrzowskie połączenie rytmu i tekstu”. Stylistyka muzyczna, którą gramy jest przez nas wybrana świadomie, a kompozycje wypływają w stu procentach z serca i tu jest ich sukces. Komponując nie robisz niczego wbrew sobie i pod czyjeś dyktando tylko sam odpowiadasz za te dwa czynniki. Stroną muzyczną zajmuję się ja (Piotr Sołoducha „Lolek”) wraz z Myniem, który gra na basie. Mamy we dwóch własne studio nagrań gdzie nagrywamy, produkujemy „Eneja” w stu procentach od początku do końca, a za warstwę tekstową odpowiada Mynio w całości. Taki układ pracy działa już dość długo i bardzo sprawie, a chłopakom to odpowiada. My wiemy jak muzycznie łączyć kultury poprzez klimat, mając też świadomość, że duża odpowiedzialność spada na nasze barki.

 

Mb.: Na Waszej oficjalnej stronie internetowej wisi ogłoszenie, że ENEJ gra tylko jeden koncert dziennie, patrząc na Wasz kalendarz, czyli prawie codziennie. Jak w takim razie wygląda Wasze życie prywatne, kiedy odpoczywacie?
ENEJ: Gramy jeden koncert dziennie ze względów technicznych. Zawsze przyjeżdżamy rano na próbę, mamy duży szacunek dla naszej publiczności, nie tolerujemy robienia próby przed koncertem, tego, że ludzie czekają przed sceną, a my sprawdzamy poszczególnie instrumenty…
Do tego dochodzi jeszcze moment wyjątkowości i „nie wypalenia się”, zagranie przykładowo jednego koncertu o 17: 00 na 100% spowoduje, że drugi o 21: 00 będzie na 60% energii, a każdy koncert jest wyjątkowy, tak samo jak i publiczność. Wybraliśmy sobie, taką drogę zawodową, w której jest mało czasu na życie prywatne, spędzamy poza domem ponad pół roku, ale póki jesteśmy w zespole drugą rodziną i mamy przyjemność z tego, co robimy, nikomu to nie przeszkadza. A gdy już wrócimy do domu, to rozłożenie się w swoim łóżku, pogranie w PS3 przed TV, czy pogranie w piłkę z przyjaciółmi daje naprawdę dużo radości.

 

Mb.: Oprócz Italii, jakie jeszcze macie plany wakacyjne i kiedy możemy spodziewać się Waszej nowej płyty?
ENEJ: Koncertujemy do końca września. W wolnych chwilach myślimy już o nowym materiale na kolejny krążek, od 2008 roku, od płyty „Ulice” nasze płyty wydajemy, co 2 lata, czyli kolejna powinna ukazać się, w 2014, jaka będzie? Nie wiem, jak na razie mamy w głowie zarysy tylko kilku utworów, ale na pewno będzie jeszcze bardziej folkowa i z pewnością bardziej dojrzała.

 

Mb.: Dziękujemy bardzo serdecznie i zapraszamy do Trento.

ENEJ: Dziękuję i pozdrawiam wszystkich Polaków we Włoszech.

W imieniu zespołu ENEJ Piotr "Lolek" Sołoducha - wokalista ENEJ

 

Mojabancarella 15/07/2013

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Dzieciństwo za drutem kolczastym

 

 

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, Stowarzyszenie polsko-włoskie „Orzeł Biały” wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym polsko-sardyńskim „L`Aquila Bianca”, w dniach 7-8-9 lutego 2018 roku, zaprasza do udziału w spotkaniach z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, Panem Bogdanem Bartnikowskim, autorem książki „Dzieciństwo w pasiakach” oraz panią Janiną Reklajtis. 

 

Spotkania odbędą się:

- 7 lutego w Sali Konferencyjnej Banku BCC Capaccio Paestum godz. 9.30 

- 8 lutego w Muzeum Pamięci i Pokoju w Campagni godz. 9.30 

- 9 lutego w Istituto Comprensivo „Picentia” w Pontecagnano godz. 9.30.

 

Konkurs „Być Polakiem” 2018

 

 

ZAPROSZENIE

Do udziału w Konkursie” Być Polakiem”, Moduł A -  dla uczniów, prace plastyczne, literackie oraz multimedialne"

Drodzy uczniowie szkół przedmiotów ojczystych oraz dzieci i młodzież nie uczestniczący w tych zajęciach, ale żyjący poza granicami Polski i kochający Ojczyznę przodków.  W  roku  wielkiego  Jubileuszu  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy Was do udziału w:

IX edycji konkursu „Być Polakiem”, Moduł A -  dla  dzieci i młodzieży.

Organizatorami Konkursu są:  Stowarzyszenie Wspólnota Polska,  Polska  Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii, Fundacja Świat na Tak.

 

Studenci edukują babcie i dziadków o udarze mózgu /Białystok

 

Fot. Fotolia

 

Korzystając z wizyt babć i dziadków na uroczystych spotkaniach u wnuków w przedszkolach - z okazji Dnia Babci i Dziadka - studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku edukują seniorów o udarze niedokrwiennym mózgu.

To druga edycja tego przedsięwzięcia. W tegorocznej, studenci odwiedzą 28 grup przedszkolnych w białostockich przedszkolach. Część spotkań już się odbyła, kolejne zaplanowano po niedzieli - poinformowała PAP studentka szóstego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) Paulina Werel, jedna z organizatorek społecznej akcji profilaktyki udaru mózgu "Pokaż dziadkom".

 

Bal Karnawałowy dla dzieci

 

 

Związek Polaków w Mediolanie zaprasza na zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków, BAL KARNAWAŁOWY, które odbędą się w sobotę, 10 lutego 2018 roku, o godz. 16.00 w CEAL Comune di Milano.