Pierwszy koncert ENEJ we Włoszech

Kategoria: Wywiady Opublikowano: poniedziałek, 15 lipiec 2013

ENEJ, zespół, którego nie trzeba przedstawiać!!!

 

Wszyscy wiemy „Jak smakuje życie” to „raj, którego nocą pragniesz tak…”
… „Skrzydlate ręce”, „Radio Hello” tylko dla Was po raz pierwszy w Italii!!!

 

Występ ENEJ w Trento, przed rozpoczęciem 70 Tour de Pologne.

 

Mojabancarella: Dotarły do nas niedyskretne „słuchy”, że podczas wakacji zespół ENEJ po raz pierwszy wystąpi we Włoszech, kiedy i gdzie można Was usłyszeć?
ENEJ: Tak, możemy powiedzieć już oficjalnie, że 25 lipca zagramy w Trento na imprezie „Dzień Polski” przed rozpoczęciem 70 Tour de Pologne.

 

Koncert odbędzie się na Piazza Fiera, a przed nami wystąpi WOJCIECH ZIELIŃSKI PERFECT GIRLS 'N' FRIENDS ORCHESTRA. Jest to dla nas szczególny koncert, ponieważ we Włoszech będziemy grać pierwszy raz!

 

 

Mb.: Zespół został założony w 2002 roku, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz Pana Łukasza Kojrysa, dlaczego taką wybraliście nazwę? Wasza wielokulturowość wynika z Waszych korzeni czy może z zamiłowania do ukraińskiej kultury?

ENEJ: 11lat temu, gdy zakładaliśmy „ENEJ” nasze inspiracje czerpaliśmy głównie z kultury ukraińskiej, co zresztą robimy po dzień dzisiejszy, ze względu na ukraińskie korzenie braci Sołoducha i Mynia (Mirosław Ortyński), naszego basisty, który urodził się we Lwowie, a do Polski przyjechał mając 3 lata. Nazwa zespołu jest zaczerpnięta z literatury ukraińskiej, z utworu Ivana Kotlarewskiego „Eneida”. Bohater książki, którą polecam, to podróżnik i bardzo radosna postać…
Dodam jeszcze, że muzycznie nie zamykamy się kulturowo. Jesteśmy muzykami, którzy chcą się spełniać, pragniemy dawać słuchaczom uśmiech na twarzy. Naszym celem jest łączyć kultury i pokolenia, szczególnie, że sam ENEJ, jeśli chodzi o ludzi grających jest międzykulturowy. Jeśli chodzi o muzykę ukraińską, to była ona obecna w naszych domach „od małego”, a my staramy się pokazywać to wszędzie gdzie tylko można, od Polski po Ukrainę i aż po Włochy!

 

Mb.: Wasza debiutancka płyta została wydana w 2008 roku, i nosiła nazwę „Ulice”, jest na niej utwór Marka Grechuty „Niepewność”, czy to ona zaczęła Waszą dobrą passę?

ENEJ: Nie… Zawsze sami decydowaliśmy o naszej twórczości muzyczno-tekstowej, a nagranie utworu „Niepewność” była ukłonem w stronę Marka Grechuty. Mamy też taką zasadę, aby mieć w swoim repertuarze jakiś cover, aby pokazać publiczności nasz punkt widzenia na innych artystów.

 

Mb.: Pierwszym, Waszym wielkim przebojem, który śpiewali wszyscy było „RADIO HELLO”, to dzięki niemu zna Was cała Polska, pochodzi on z płyty „FOLKORABELL”, utwór ten śpiewaliście w języku ukraińskim, czy przyniósł on Wam także sukces na Ukrainie?
ENEJ: Piosenka „Radio Hello” jest śpiewana w języku ukraińskim, ale uniwersalność tekstu w refrenie jest międzynarodowa. Czerpanie inspiracji z kultury ukraińskiej w Polsce jest czymś w rodzaju „egzotyki”, do tej pory nie było tego w mediach, połączenia dwóch kultur przez młode pokolenia dwóch narodowości. Z sukcesem na Ukrainie jest zdecydowanie trudniej, po pierwsze, dlatego że scena ukraińska sama w sobie jest trudna do zdobycia, brakuje dobrze przygotowanych klubów muzycznych. W grę wchodzi też rola podziałów politycznych i językowych na Ukrainie, to, która cześć jest pro-ukraińska, a która pro-rosyjska, a do tego oczywisty powód, mianowicie czerpanie z własnej kultury nie jest niczym nowym, zespołów grających podobnie do nas jest tam dużo, chociażby zaprzyjaźniony z nami „Kozak System” ( ex. Haydamaky). Po koncercie we Lwowie odczuliśmy duże zainteresowanie, ale bardziej, jako hasło, że "ENEJ z Polski i łączenie kultur".

 

Mb.: Na tej płycie były również tak fantastyczne przeboje jak „Myła moja”, „Coppernicana” czy „Rahela”, czy często do nich wracacie na swoich koncertach?
ENEJ: Mamy wydane 3 płyty i większość koncertu gramy materiał z płyty „FOLKHOROD”, ale utwory wymienione w pytaniu też są grane na koncertach, nawet 2 utwory z płyty „Ulice”. Nic w tym nadzwyczajnego, że gra się utwory z najnowszych płyt.

Mb.: „Tak smakuje życie”, „Skrzydlate ręce” czy poprzednie tytuły, które wymieniłam, to Wasze przeboje, w których jest mistrzowskie połączenie rytmu i tekstu, kto komponuje i pisze Wasze piosenki?

ENEJ: Nie nam oceniać, czy jest w nich „mistrzowskie połączenie rytmu i tekstu”. Stylistyka muzyczna, którą gramy jest przez nas wybrana świadomie, a kompozycje wypływają w stu procentach z serca i tu jest ich sukces. Komponując nie robisz niczego wbrew sobie i pod czyjeś dyktando tylko sam odpowiadasz za te dwa czynniki. Stroną muzyczną zajmuję się ja (Piotr Sołoducha „Lolek”) wraz z Myniem, który gra na basie. Mamy we dwóch własne studio nagrań gdzie nagrywamy, produkujemy „Eneja” w stu procentach od początku do końca, a za warstwę tekstową odpowiada Mynio w całości. Taki układ pracy działa już dość długo i bardzo sprawie, a chłopakom to odpowiada. My wiemy jak muzycznie łączyć kultury poprzez klimat, mając też świadomość, że duża odpowiedzialność spada na nasze barki.

 

Mb.: Na Waszej oficjalnej stronie internetowej wisi ogłoszenie, że ENEJ gra tylko jeden koncert dziennie, patrząc na Wasz kalendarz, czyli prawie codziennie. Jak w takim razie wygląda Wasze życie prywatne, kiedy odpoczywacie?
ENEJ: Gramy jeden koncert dziennie ze względów technicznych. Zawsze przyjeżdżamy rano na próbę, mamy duży szacunek dla naszej publiczności, nie tolerujemy robienia próby przed koncertem, tego, że ludzie czekają przed sceną, a my sprawdzamy poszczególnie instrumenty…
Do tego dochodzi jeszcze moment wyjątkowości i „nie wypalenia się”, zagranie przykładowo jednego koncertu o 17: 00 na 100% spowoduje, że drugi o 21: 00 będzie na 60% energii, a każdy koncert jest wyjątkowy, tak samo jak i publiczność. Wybraliśmy sobie, taką drogę zawodową, w której jest mało czasu na życie prywatne, spędzamy poza domem ponad pół roku, ale póki jesteśmy w zespole drugą rodziną i mamy przyjemność z tego, co robimy, nikomu to nie przeszkadza. A gdy już wrócimy do domu, to rozłożenie się w swoim łóżku, pogranie w PS3 przed TV, czy pogranie w piłkę z przyjaciółmi daje naprawdę dużo radości.

 

Mb.: Oprócz Italii, jakie jeszcze macie plany wakacyjne i kiedy możemy spodziewać się Waszej nowej płyty?
ENEJ: Koncertujemy do końca września. W wolnych chwilach myślimy już o nowym materiale na kolejny krążek, od 2008 roku, od płyty „Ulice” nasze płyty wydajemy, co 2 lata, czyli kolejna powinna ukazać się, w 2014, jaka będzie? Nie wiem, jak na razie mamy w głowie zarysy tylko kilku utworów, ale na pewno będzie jeszcze bardziej folkowa i z pewnością bardziej dojrzała.

 

Mb.: Dziękujemy bardzo serdecznie i zapraszamy do Trento.

ENEJ: Dziękuję i pozdrawiam wszystkich Polaków we Włoszech.

W imieniu zespołu ENEJ Piotr "Lolek" Sołoducha - wokalista ENEJ

 

Mojabancarella 15/07/2013

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.