Przesłanie Maleńczuka dla Polaków w Rzymie

Kategoria: Wywiady Opublikowano: piątek, 12 lipiec 2013


W ubiegłym tygodniu dobiegł końca miesiąc polskiej kultury w Rzymie, Corso Polonia 2013, zorganizowany przez Instytut Polski. Na zakończenie w Villa Borghese, odbyła się projekcja niemego filmu Henryka Szaro z 1929, „Mocny człowiek”, w trakcie, którego oprawę muzyczną na żywo, zafundował oglądającym Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio, czyli sam wielki Maciej Maleńczuk ze swoim zespołem.Maciej Maleńczuk często uważany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych i awangardowych artystów polskiej sceny. Znakomity wokalista, gitarzysta, a z całą pewnością dobry saksofonista. Tego wieczoru w Rzymie swym głębokim głosem i wirtuozerią na saksofonie elektronicznym zachwycił wszystkich. Oczywiście po występie udało się nam namówić go na krótki wywiad.

 

Mojabancarella: Panie Maleńczuk, gratulujemy tak wspaniałego połączenia muzyki jazz granej na żywo, która tak świetnie komponuje się z tym przedwojennym czarno-białym filmem.

 

Skąd pomysł tworzenia do starych, niemych filmów?


Maciej Maleńczuk: Od wielu lat gramy aranżację muzyczną do tego filmu. Nie zrobiliśmy tego wczoraj!

 

 

Zrobiliśmy to z osiem lat temu, a może nawet i więcej, jak tylko został ten film odnaleziony i „wpadł w nasze łapy”. Tak się jakoś złożyło, że byliśmy na festiwalu filmowym, powiedzieli nam mamy nowy film, zagrajcie do tego filmu i już tak zostało. Pierwszy występ to była całkowita improwizacja grana na żywo!

 

Mb.: Pierwszy raz w Rzymie? Jakie „Wieczne Miasto” zrobiło na Panu wrażenie?
M. M.: Tak, pierwszy raz w Rzymie i trzeba powiedzieć, że bardzo „fajne” zrobił na mnie wrażenie, Włosi bardzo mi się spodobali, grzeczni ludzie, patrzę na nich z góry (śmieje się, jak wiemy bardzo wysoki Maleńczuk). Byliśmy dziś w dzielnicy Eur i bardzo mi się tam spodobało. Gdybym był skater’em, to chciałbym mieszkać właśnie w tej dzielnicy Rzymu, jest tam bardzo dużo miejsca do jeżdżenia na rolkach, a ja jestem rolkarzem.

Mb.: Panie Maleńczuk widząc, że jest Pan w „Wiecznym Mieście” po raz pierwszy, jaki przekaz chciałby Pan zostawić Polakom w Rzymie?
M. M.: Cześć mówi Maleńczuk, jest to przekaz dla wszystkich Polaków w Rzymie. Nie dawajcie sobie „wciskać kitu”! Żyjcie własnym życiem, podejmujcie własne decyzje i nigdy nie dajcie się omamić przez kobiety gdyż jesteście mężczyznami oraz nigdy nie dajcie się zdominować przez mężczyzn z racji, że jesteście kobietami.

 

Mb.: Często nazywa Pan siebie satanistą, co powiedziałby Pan na tytuł „Szatan w Rzymie”?
M. M.: Oczywiście (mówi ze śmiechem Pan Maleńczuk), proszę bardzo, ja się nie obrażam, oczywiście jestem satanistą, ale tylko w sposób artystyczny. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że tego nie ma, ale gdyby było, to wtedy tak. A w imię Szatana zginęło zdecydowanie mniej ludzi…

 

Mb.: Panie Macieju, jakie są Pana plany muzyczne, nad czym Pan teraz pracuje?
M. M.: Obecnie pracuję nad moją nową płytą psychodansingu, która niestety będzie mało dansingowa, być może będzie do tańca, ale są tam straszne teksty, gdyż próbowałem opisać nową rzeczywistość polską po ’89 roku i wyszło mi coś strasznego. Wyszedł mi horror! Oczywiście żyje nam się lepiej, mamy więcej pieniędzy, lepsze samochody, bardzo wiele rzeczy poszło do przodu, natomiast moralnie i społecznie… a zwłaszcza społecznie osiągamy pomału dno. Na przykład święta, w których powinno się świętować to my sobie „łby rozwalamy”.

 

Mb.: Jak Pan ocenia dzisiaj kulturę polską?
M. M.: Powiem szczerze, trudno jest mi powiedzieć, ale wydaje mi się, że jest lepiej niż było. Ja gram dużo koncertów i tak jestem zajęty, że nie za bardzo zwracam uwagę na to, co się dzieje dookoła mnie. Nie chcę wydawać autorytarnych sądów, ponieważ jestem przekonany o tym, że na pewno gdzieś ta kultura jest. To, że jest mało opłacalna to fakt, więc trzeba zarabiać gdzie indziej. Ja na przykład nie „umieram na przysłowiowe suchoty”, ale gram na dansingach i jak trzeba to „Cicha woda brzegi rwie” też leci…

Mb.: Panie Maleńczuk należy Pan do grona najbardziej kontrowersyjnych artystów w Polsce. Czy trudno jest być artystą kontrowersyjnym w naszym kraju?
M. M.: Wiecie, nigdy nie jest łatwo być artystą kontrowersyjnym, ale mam wrażenie, że w Polsce to wystarczy powiedzieć parę słów prawdy, żeby stać się kontrowersyjnym. Trudno włazić cały czas wszystkim do d…… najtrudniej z tego wszystkiego jest być hipokrytą, a mam wrażenie, że jakby obecnie współcześni polscy artyści nimi są. Tacy z „górnej półki” mówią, że co niedziela chodzą do kościoła, że kochają swoje żony, są świetnymi ojcami, robią sobie zdjęcia, gdy są w ciąży, po porodzie…. i w ogóle wszyscy mówią, jacy są wspaniali i jak cudownie im się układa, po czym jeden po drugim się non stop rozwodzi. Dzisiaj jest maksymalna fala rozwodów w polskim show biznesie, a ja jestem z, niewielu, który ma jedną żonę od wielu lat.

 

Mb.: Dziękujemy Panu bardzo za rozmowę i życzymy sukcesów.
M. M.: Dziękuję i pozdrawiam Polaków w Rzymie.

 

 

Mojabancarella 12/07/2013

Komentarze  

+1 #1 BOZENA 2013-07-13 04:15
Dzieki "MOjabancarella " dowiedzielismy sie o koncercie, bo wlasciwie nie wszystko tutaj do nas dociera! Dzieki Alu! Bardzo fajny wywiad!
Cytować

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.