Przesłanie Maleńczuka dla Polaków w Rzymie

Kategoria: Wywiady Opublikowano: piątek, 12, lipiec 2013


W ubiegłym tygodniu dobiegł końca miesiąc polskiej kultury w Rzymie, Corso Polonia 2013, zorganizowany przez Instytut Polski. Na zakończenie w Villa Borghese, odbyła się projekcja niemego filmu Henryka Szaro z 1929, „Mocny człowiek”, w trakcie, którego oprawę muzyczną na żywo, zafundował oglądającym Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio, czyli sam wielki Maciej Maleńczuk ze swoim zespołem.



Maciej Maleńczuk często uważany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych i awangardowych artystów polskiej sceny. Znakomity wokalista, gitarzysta, a z całą pewnością dobry saksofonista. Tego wieczoru w Rzymie swym głębokim głosem i wirtuozerią na saksofonie elektronicznym zachwycił wszystkich. Oczywiście po występie udało się nam namówić go na krótki wywiad.

 

Mojabancarella: Panie Maleńczuk, gratulujemy tak wspaniałego połączenia muzyki jazz granej na żywo, która tak świetnie komponuje się z tym przedwojennym czarno-białym filmem.

 

Skąd pomysł tworzenia do starych, niemych filmów?


Maciej Maleńczuk: Od wielu lat gramy aranżację muzyczną do tego filmu. Nie zrobiliśmy tego wczoraj!

 

 

Zrobiliśmy to z osiem lat temu, a może nawet i więcej, jak tylko został ten film odnaleziony i „wpadł w nasze łapy”. Tak się jakoś złożyło, że byliśmy na festiwalu filmowym, powiedzieli nam mamy nowy film, zagrajcie do tego filmu i już tak zostało. Pierwszy występ to była całkowita improwizacja grana na żywo!

 

Mb.: Pierwszy raz w Rzymie? Jakie „Wieczne Miasto” zrobiło na Panu wrażenie?
M. M.: Tak, pierwszy raz w Rzymie i trzeba powiedzieć, że bardzo „fajne” zrobił na mnie wrażenie, Włosi bardzo mi się spodobali, grzeczni ludzie, patrzę na nich z góry (śmieje się, jak wiemy bardzo wysoki Maleńczuk). Byliśmy dziś w dzielnicy Eur i bardzo mi się tam spodobało. Gdybym był skater’em, to chciałbym mieszkać właśnie w tej dzielnicy Rzymu, jest tam bardzo dużo miejsca do jeżdżenia na rolkach, a ja jestem rolkarzem.

Mb.: Panie Maleńczuk widząc, że jest Pan w „Wiecznym Mieście” po raz pierwszy, jaki przekaz chciałby Pan zostawić Polakom w Rzymie?
M. M.: Cześć mówi Maleńczuk, jest to przekaz dla wszystkich Polaków w Rzymie. Nie dawajcie sobie „wciskać kitu”! Żyjcie własnym życiem, podejmujcie własne decyzje i nigdy nie dajcie się omamić przez kobiety gdyż jesteście mężczyznami oraz nigdy nie dajcie się zdominować przez mężczyzn z racji, że jesteście kobietami.

 

Mb.: Często nazywa Pan siebie satanistą, co powiedziałby Pan na tytuł „Szatan w Rzymie”?
M. M.: Oczywiście (mówi ze śmiechem Pan Maleńczuk), proszę bardzo, ja się nie obrażam, oczywiście jestem satanistą, ale tylko w sposób artystyczny. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że tego nie ma, ale gdyby było, to wtedy tak. A w imię Szatana zginęło zdecydowanie mniej ludzi…

 

Mb.: Panie Macieju, jakie są Pana plany muzyczne, nad czym Pan teraz pracuje?
M. M.: Obecnie pracuję nad moją nową płytą psychodansingu, która niestety będzie mało dansingowa, być może będzie do tańca, ale są tam straszne teksty, gdyż próbowałem opisać nową rzeczywistość polską po ’89 roku i wyszło mi coś strasznego. Wyszedł mi horror! Oczywiście żyje nam się lepiej, mamy więcej pieniędzy, lepsze samochody, bardzo wiele rzeczy poszło do przodu, natomiast moralnie i społecznie… a zwłaszcza społecznie osiągamy pomału dno. Na przykład święta, w których powinno się świętować to my sobie „łby rozwalamy”.

 

Mb.: Jak Pan ocenia dzisiaj kulturę polską?
M. M.: Powiem szczerze, trudno jest mi powiedzieć, ale wydaje mi się, że jest lepiej niż było. Ja gram dużo koncertów i tak jestem zajęty, że nie za bardzo zwracam uwagę na to, co się dzieje dookoła mnie. Nie chcę wydawać autorytarnych sądów, ponieważ jestem przekonany o tym, że na pewno gdzieś ta kultura jest. To, że jest mało opłacalna to fakt, więc trzeba zarabiać gdzie indziej. Ja na przykład nie „umieram na przysłowiowe suchoty”, ale gram na dansingach i jak trzeba to „Cicha woda brzegi rwie” też leci…

Mb.: Panie Maleńczuk należy Pan do grona najbardziej kontrowersyjnych artystów w Polsce. Czy trudno jest być artystą kontrowersyjnym w naszym kraju?
M. M.: Wiecie, nigdy nie jest łatwo być artystą kontrowersyjnym, ale mam wrażenie, że w Polsce to wystarczy powiedzieć parę słów prawdy, żeby stać się kontrowersyjnym. Trudno włazić cały czas wszystkim do d…… najtrudniej z tego wszystkiego jest być hipokrytą, a mam wrażenie, że jakby obecnie współcześni polscy artyści nimi są. Tacy z „górnej półki” mówią, że co niedziela chodzą do kościoła, że kochają swoje żony, są świetnymi ojcami, robią sobie zdjęcia, gdy są w ciąży, po porodzie…. i w ogóle wszyscy mówią, jacy są wspaniali i jak cudownie im się układa, po czym jeden po drugim się non stop rozwodzi. Dzisiaj jest maksymalna fala rozwodów w polskim show biznesie, a ja jestem z, niewielu, który ma jedną żonę od wielu lat.

 

Mb.: Dziękujemy Panu bardzo za rozmowę i życzymy sukcesów.
M. M.: Dziękuję i pozdrawiam Polaków w Rzymie.

 

 

Mojabancarella 12/07/2013

Komentarze  

+1 #1 BOZENA 2013-07-13 04:15
Dzieki "MOjabancarella " dowiedzielismy sie o koncercie, bo wlasciwie nie wszystko tutaj do nas dociera! Dzieki Alu! Bardzo fajny wywiad!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Dzieciństwo za drutem kolczastym

 

 

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, Stowarzyszenie polsko-włoskie „Orzeł Biały” wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym polsko-sardyńskim „L`Aquila Bianca”, w dniach 7-8-9 lutego 2018 roku, zaprasza do udziału w spotkaniach z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, Panem Bogdanem Bartnikowskim, autorem książki „Dzieciństwo w pasiakach” oraz panią Janiną Reklajtis. 

 

Spotkania odbędą się:

- 7 lutego w Sali Konferencyjnej Banku BCC Capaccio Paestum godz. 9.30 

- 8 lutego w Muzeum Pamięci i Pokoju w Campagni godz. 9.30 

- 9 lutego w Istituto Comprensivo „Picentia” w Pontecagnano godz. 9.30.

 

Konkurs „Być Polakiem” 2018

 

 

ZAPROSZENIE

Do udziału w Konkursie” Być Polakiem”, Moduł A -  dla uczniów, prace plastyczne, literackie oraz multimedialne"

Drodzy uczniowie szkół przedmiotów ojczystych oraz dzieci i młodzież nie uczestniczący w tych zajęciach, ale żyjący poza granicami Polski i kochający Ojczyznę przodków.  W  roku  wielkiego  Jubileuszu  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy Was do udziału w:

IX edycji konkursu „Być Polakiem”, Moduł A -  dla  dzieci i młodzieży.

Organizatorami Konkursu są:  Stowarzyszenie Wspólnota Polska,  Polska  Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii, Fundacja Świat na Tak.

 

Studenci edukują babcie i dziadków o udarze mózgu /Białystok

 

Fot. Fotolia

 

Korzystając z wizyt babć i dziadków na uroczystych spotkaniach u wnuków w przedszkolach - z okazji Dnia Babci i Dziadka - studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku edukują seniorów o udarze niedokrwiennym mózgu.

To druga edycja tego przedsięwzięcia. W tegorocznej, studenci odwiedzą 28 grup przedszkolnych w białostockich przedszkolach. Część spotkań już się odbyła, kolejne zaplanowano po niedzieli - poinformowała PAP studentka szóstego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) Paulina Werel, jedna z organizatorek społecznej akcji profilaktyki udaru mózgu "Pokaż dziadkom".

 

Bal Karnawałowy dla dzieci

 

 

Związek Polaków w Mediolanie zaprasza na zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków, BAL KARNAWAŁOWY, które odbędą się w sobotę, 10 lutego 2018 roku, o godz. 16.00 w CEAL Comune di Milano.