Góralskie serce, włoski temperament

Kategoria: Wywiady Opublikowano: niedziela, 22, styczeń 2017

 

 

Przemysław Mróz, właściciel Polonia Service, prężnie rozwijającej się polskiej firmy turystycznej we Włoszech, z pochodzenia góral o wielkim sercu, prywatnie ojciec i pasjonat piłki nożnej oraz koneser piwa.

Mojabancarella: Przemek może zaczniemy nasze opowiadanie od końca, pochwal się swoim najnowszym osiągnięciem? Wiemy, że już za kilka dni rusza Twoje biuro na terenie Polski?

Przemysław Mróz: Tak to prawda, kolejnym etapem naszego rozwoju jest otwarcie naszego nowego biura w samym centrum Krakowa Elegant Travels. Następne biura będą w Białymstoku, Ełku i Bydgoszczy. 

Inauguracja w Krakowie już pierwszego lutego.

Mając duże doświadczenie nabyte podczas prawie 20-letniego pobytu we Włoszech doszedłem do wniosku, iż naturalną koleją rzeczy w rozwoju mojej firmy jest stworzenie oddziałów na terenie Polski. Widząc ciągłe zainteresowanie w naszym kraju -słoneczną Italią i rozszerzającą się ciągle modą na włoskie klimaty postanowiłem być bliżej naszych klientów.

 

Od lutego będzie można odwiedzić naszą siedzibę i porozmawiać z naszymi przedstawicielami osobiście, gdyż dotychczas większość naszych klientów i partnerów znało nas tylko poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. 

Biuro Elegant Travels otwieramy wraz z naszym partnerem w Polsce z firmą

The Editors. W naszym nowo otwartym biurze będzie można znaleźć ofertę dla klientów indywidualnych oraz oczywiście grup turystycznych. Przez nasze biuro będziemy organizować wycieczki, pielgrzymki, wczasy. Elegant Travels zwraca się również do turysty, który szuka wygody i najwyższej, jakości. W naszej ofercie będą też ekskluzywne wyjazdy dla osób szukających luksusu. Włochy będą oczywiście naszym głównym kierunkiem, ale dzięki współpracy z innymi firmami jak np. Wactur Nowy Sącz, agencja turystyczna Roma 2013 z Nowego Yorku będziemy oferować również wyjazdy do Skandynawii, Czarnogóry, USA, Meksyku, Dubaju czy obecnie modnych krajów jak Korea Północna i Australia. Biuro w Polsce to również sieć agentów, którzy będą starali się dotrzeć bezpośrednio do zakładów pracy, szkół i parafii na terenie całej Polski. Oczywiście będziemy też zajmować się grupami Włochów przyjeżdżających coraz częściej i chętniej do naszego kraju.

 

 

Mb.: Przemek, jak to się stało, że zająłeś się turystyką w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu?

P. M.: Miłość do gór płynie w moich żyłach. Pochodzę z Piwnicznej Zdrój, koło Nowego Sącza i od najmłodszych lat miałem do czynienia z turystami odwiedzającymi nasze piękne góry. Fascynowała mnie różnorodność kultur i tak zrodziła się ciekawość świata. Kocham góry, ale kocham również podróżować. Naturalną konsekwencją tego były studia w Krakowie, gdzie ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja.

 

 

Mb.: Czy już wtedy wiedziałeś, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu?

P. M.: Powiem szczerze, że troszeczkę tak, ponieważ mój brat w tamtym czasie był właścicielem Biura Turystycznego Wactur w Nowym Sączy, które nadal istnieje i już w szkole średniej a następnie podczas studiów, bywałem we Włoszech, jako pilot i przewodnik. Pamiętam, że pierwszy raz przyjechałem do Włoch w 1995 roku i było to dla mnie wielkie przeżycie. 

 

Mb.: Kiedy przeprowadziłeś się na stałe do słonecznej Italii i co było tego powodem?

P. M.: Do Włoch, na stałe przyjechałem w 1999 roku. Powodem mojego przyjazdu była ciekawość świata, ale również pomysł na rozwinięcie naszego rodzinnego biznesu. Mój brat chciał abym zajął się sprzedażą biletów autokarowych z Włoch do Polski. Dlatego, aby nabrać doświadczenia najpierw pracowałem we włoskim biurze podroży Eurobooking Salerno, ale nie dawało mi to satysfakcji, chciałem się rozwijać i dlatego po kilku latach, a dokładnie w 2005 roku otworzyłem własną działalność.

 

Mb.: No właśnie, Polonia Service w Neapolu to Twoje najstarsze „biznesowe dziecko”?

P. M.: Tak, to właśnie w Neapolu powstało pierwsze biuro i miało to miejsce w 2005 roku. Początkowo działalność biura opierała się tylko na pośredniczeniu w sprzedaży biletów autokarowych Polska - Włochy. Stopniowo jednak, widząc taka potrzebę i zainteresowanie wśród naszej Polonii, zaczęliśmy poszerzać obszar oraz zakres naszych działań. Zaczęliśmy tworzyć punkty agencyjne: ponad 60 agencji na terenie Włoch oraz zajęliśmy się organizacją turystyki, wynajmem pokoi, autokarów i przewodników. 

Od samego początku chciałem stworzyć takie miejsce dla Polaków na obczyźnie, w którym każdy z łatwością mógłby uzyskać pomoc a także zakupić bilety do Polski. 

Z każdym rokiem rozszerzałem działalność, dostosowując się do potrzeb naszych klientów. Polonia Service to nie tylko ja, ale sztab ludzi pracujących i współpracujących z naszą firmą. To dzięki nim wszystko stało się realne i teraz jesteśmy w stanie podołać wszystkim wyzwaniom.

 

 

Mb.: Jeśli mowa o wyzwaniach, to oprócz Neapolu powstało kolejne biuro, tym razem Rzym. Właśnie w tym miesiącu mija rok, od kiedy jesteście w Rzymie. Jaki zakres spraw należy do rzymskiego biura Polonia Service?

P. M.: Biuro Polonia Service w Rzymie to kolejne wyzwanie, ale odpowiedź na potrzeby rynku. Wychodząc naprzeciw wszystkim Polakom we Włoszech, jak również pielgrzymom przybywającym do Wiecznego Miasta, w styczniu 2016 roku otworzyliśmy nową siedzibę będącą biurem turystyczno-pielgrzymkowym w Rzymie.

W naszej ofercie znajdą Państwo: 

• bilety autokarowe do Polski, Słowenii, Austrii, Czech firmy SINDBAD

• bilety autokarowe do całej Europy firmy EUROLINES/BALTOUR

• bilety autokarowe na połączenia po Włoszech firmy Baltour/Sena

• odbiór biletów na uroczystości papieskie i audiencje

• organizacja wycieczek i pielgrzymek (całe Włochy)

• wynajem autokarów i busów (całe Włochy)

• wynajem samochodu z kierowcą w Rzymie i Neapolu

• hotele, restauracje, bilety wstępów do zabytków i muzeów, przewodnicy lokalni, dla klientów indywidualnych i grup turystycznych (całe Włochy)

• wjazdówki dla autokarów do Rzymu

• kompleksowa obsługa grup turystycznych, pielgrzymkowych, obozów, kolonii, grup tematycznych itp. (całe Włochy)

• rezerwacje mszy św. dla grup pielgrzymkowych na terenie całych Włoch

• natychmiastowa pomoc w skrajnych wypadkach losowych (np. awaria autokaru, zgubienie dokumentów, wypadek, itp.).

 

 

 

Mb.: Polonia Service współpracuje z wieloma organizacjami, stowarzyszeniami, Watykanem i konsulatami, na czym ta współpraca polega?

P. M.: Polonia Service od bardzo wielu lat współpracuje ze Stowarzyszeniami, które najczęściej tworzą Polki, aby zintegrować naszą Polonię i my im w tym pomagamy poprzez pomoc w organizacji przeróżnych akcji czy wycieczek. Współpracujemy z Watykanem, czyli siostrami niepokalankami, czy chociażby ze wszystkimi organami w Watykanie, które mają na celu pomoc pielgrzymom.

Współpracujemy również z Konsulatem RP w Rzymie, skupiając się na pomocy dla Polaków, którzy nie mają możliwości finansowej na powrót do kraju, ale również pomagamy przy organizacji wszelkiego rodzaju imprez z udziałem naszych rodaków przyjeżdżających do Rzymu. Jesteśmy biurem informacji oraz pomocy dla turystów i pielgrzymów. Zarówno we współpracy z Kościołem polskim św. Stanisława znajdującym się zaraz obok naszego biura, jak i z Ambasadami, będziemy koordynować wszelkie duże uroczystości na terenie Rzymu z licznym udziałem naszych rodaków, jak np. beatyfikacje czy kanonizacje polskich świętych. Jednym z naszych nowych celów jest również promowanie naszego kraju, organizowanie wycieczek i pielgrzymek do Polski - zarówno dla klientów indywidualnych, jak również grup zorganizowanych.

 

Mb.: Przemku, Ty większość swojego czasu spędzasz w Neapolu czy w Polsce, kto jest twarzą Polonia Service w Rzymie?

P. M.: W rzymskim biurze spotkają Państwo Agnieszkę Folcik, która jest bardzo znana ze swojej działalności polonijnej w Neapolu. Agnieszka po długich pertraktacjach zgodziła się przeprowadzić do Rzymu i poprowadzić nasze biuro. Bardzo mi na tym zależało, ponieważ znam Agnieszkę od wielu lat, jest osobą kompetentną, cierpliwą i zawsze uśmiechniętą. Ja, jak na górala przystało, nie zawsze jestem taki cierpliwy a Agnieszka przez godziny potrafi tłumaczyć klientom najdrobniejsze kwestie, odpowiada na najdziwniejsze pytania ze stoickim spokojem i za to właśnie bardzo jej dziękuję. 

 

 

Mb.: Przemek, Polonia Service, tak jak powiedziałeś współpracuje z różnymi stowarzyszeniami, ale jest również sponsorem wielu wydarzeń polonijnych. Czy uważasz, że to, co Ty podarujesz innym, kiedyś do Ciebie wróci?

P. M.: Wiesz, oczywiście sponsoring i pomoc jest formą reklamy, ale to chyba nie jest w tym wypadku dla nas najważniejsze. Staramy się oczywiście na ile to możliwe pomagać, gdyż uważamy, że działalność firmy nie zawsze musi opierać się na wyścigu za realizacją finansową, ale również na pomocy innym i spędzaniu czasu w miłej atmosferze, a dzięki tego typu imprezom jesteśmy w stanie właśnie realizować nasze cele. Tylko dzięki wspólnemu wspieraniu się i współpracy możemy dużo osiągnąć.

Czy wróci?? Ciężkie pytanie -wierzyć i marzyc to jedno, niestety czasami realia dzisiejszego świata sprowadzają nas bardzo szybko na ziemie. Jednak staramy się małymi kroczkami pchać do przodu i głównie od otwarcia biura w Rzymie mimo wielu przeciwieństw realizować nasze założenia. Nie wycofujemy się z planów i obietnic a staramy się ciągle rozwijać naszą działalność. 

 

Mb.: I tego właśnie życzymy, aby ta pozytywna energia i dobre uczynki powracały, firma się rozwijała a Twoje góralskie serce zawsze było szczęśliwe. Hej

 

Alicja Kołtunowicz

Mojabancarella 22/01/2017

 

  

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych

 

 

ICTF SOPOT 2018

Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis, zaprasza grupy dziecięce i młodzieżowe na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych ICTF SOPOT 2018, który odbędzie się w dniach 11 - 15 czerwca 2018, w godzinach 8:00 - 23:00 w Sopocie.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych ICTF SOPOT w Sopocie, powstał z potrzeby oddania w ręce dzieci i młodzieży - działających w grupach teatralnych i warsztatowych - idei tworzenia kultury widowiskowej. Zapraszamy wszystkie grupy dziecięce i młodzieżowe, które chciałyby zaprezentować swoje osiągnięcia musicalowo-dramatyczne.

 

ITAKA poszukuje

 

Z ratunkiem dla historycznego jachtu FREY-a

 

 

Z początkiem tego roku ruszyła akcja ratowania historycznego jachtu FREY-a. 

Akcja organizowana przez Fundację „Kuźnia Wikingów” z Rybnika. 

Celem akcji jest wyremontowanie i odrestaurowanie historycznego jakże zasłużonego dla polskiego żeglarstwa jachtu FREY-a. 

Stalowy jacht klasy J-80, stworzony do żeglugi w ciężkich warunkach – jeden z dzielniejszych jachtów w historii naszego żeglarstwa. 

 

Dzisiejszej nocy śpimy godzinkę krócej

 

 

W nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 roku wracamy do czasu letniego i przesuwamy zegarki z godziny 2.00 na godzinę 3.00.

Wygląda na to, że może to być ostatnia zmiana czasu i już na stałe pozostaniemy przy czasie letnim. 

Jednak nie zawsze tak było.