"Chciałbym, żeby PSFUK szeroko otworzyła się na pomysły Polonii"

Kategoria: Wywiady Opublikowano: sobota, 23 kwiecień 2016

 

 

Andrzej Cierkosz, 53,  z wyboru nowojorczyk, który urodził się w Jeleniej Górze. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim. W USA mieszka od 16 lat. Prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła i współzałożyciel portalu www.DobraPolskaSzkola.com. W tym roku kandyduje do Rady Dyrektorów Polsko Słowiańskiej Unii Kredytowej. O swoim programie na rzecz wzmocnienia polonijnej edukacji na wschodnim wybrzeżu USA rozmawia z Danutą Świątek.

 

Dlaczego chcesz zostać członkiem Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFUK)?

 

Uważam, że każda duża organizacja polonijna powinna mieć reprezentantów w radzie. Powinny też znaleźć się osoby, które pochodzą z różnych środowisk społecznych, nie tylko księgowi i bismesmeni, ale i artyści, działacze społeczni, czy ktoś reprezentujący tak wiele powstających nowych polskich firm np. z budownictwa, czy rodzic dziecka z polskiej sobotniej szkoły. Rada Dyrektorów powinna finansowo wspierać pomysły z różnych środowisk, a nie tylko od lat te same organizacje, bo to oznacza, że nie otwiera się na całą Polonię. A nam przecież chodzi o radę demokratyczną i silnie popierającą Polonię.

 

Wiele osób z dobrymi pomysłami trafia na ścianę oporu i szybko rezygnuje, a inni często w ogóle nic nie robią, bo wiedzą, że ich czeka to samo. A tak nie jest, jeśli się chce można naprawdę zrealizować jakiś ciekawy projekt. Ja mam to szczęście, że jestem z grupy ludzi z głową pełną pomysłów i sił do robienia rzeczy niemożliwych, skupionych wokół portalu www.DobraPolskaSzkola.com i Fundacji Dobra Polska Szkoła w Nowym Jorku i okazuje się, że jesteśmy w stanie wiele zrobić, o czym przekonała się Polonia nie tylko w USA.

 

Jak widzisz swoją działalność jako dyrektor rady?

 

Chciałbym, żeby Unia nie tylko popierała różne inicjatywy społeczne, ale sama z nimi wychodziła, żeby była proaktywna. Uważam, że na przykład szalenie pożytecznym byłoby ustanowienie małego grantu, z którego można opłacić prawnika dla szkół sobotnich. Prawnik służyłby poradami w różnych kwestiach i ratował, gdy zajdzie potrzeba. Budżet szkół sobotnich jest ograniczony i każdy dolar się liczy. Chciałbym, żeby znacznej poprawie uległa efektywność kontaktów z ludźmi. Jeśli ktoś ma dobre kontakty z pracownikami Unii na poziomie oddziału, gdzie kasuje czeki, to tak samo powinno być na wyższym poziomie. Nie jest dopuszczalne, by osoby odpowiedzialne za kontakty i opiniowanie wniosków z różnych organizacji nie oddzwaniali na telefony, albo nie odpisywali na e-maile. Dobrze by było, gdyby Unia bardziej otworzyła się na pomysły organizacji polonijnych  z młodszym stażem, by dawać im  szanse na wykazanie się. Niech pokażą, co mogą zrobić dla różnych grup wiekowych, szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym i dla rodzin.

 

Co Cię ostatnio najbardziej ucieszyło  jeżeli chodzi o wydarzenia w naszym polonijnym życiu  na wschodnim wybrzeżu USA?

 

Bez wahania powiem, że utworzenie pierwszej klasy angielsko-polskiej w szkole publicznej na Greenpoincie, w której nauka ruszyła w roku szkolnym 2015/2016.

 

To właśnie z inicjatywy naszego portalu www.DobraPolskaSzkola.com zaczęła się akcja badania i tworzenia takiej klasy, a dopiero z czasem przyłączyły się do nas inne osoby, które wcześniej były temu przeciwne. Niesamowicie jestem dumny z naszej akcji, bo nie widzę ważniejszej sprawy dla Polonii,  niż dobra edukacja naszych dzieci i młodzieży. Już teraz mogę uchylić rąbka tajemnicy, że już wkrótce powstanie już druga taka klasa, tym razem na Ridgewood!

 

…a co najbardziej Cię zdenerwowało?

 

Przyznam, że irytuje mnie zbytnie przesiąknięcie politycznymi aspektami wychowywania młodej Polonii w zakresie polskiej historii, tradycji, kultury.  Patrząc na Polskę z punktu widzenia współcześnie rządzącej ekipy partyjnej, nie widzimy przekroju całej historii narodu. W ten sposób robimy krzywdę dziecku, urodzonemu poza Polską, bo koncentrując się na aktualnych układach politycznych nie pokazujemy wyraźnie tej najważniejszej informacji o naszym narodzie – że niezależnie od ustroju, od rządzących ekip, Polska zawsze była Polską i nikomu nie udało się tego kraju zniszczyć.

 

Jaki jest Andrzej Cierkosz prywatnie?

 

Po 25 latach przerwy, wróciłem do pasji z młodości i zacząłem latać małymi samolotami. Uwielbiam loty nad Long Island, które mnie relaksują i są wyzwaniem, jednym z ciekawszych w życiu, bo przecież być za sterem samolotu to też wielka odpowiedzialność za życie, nie tylko moje.

 

Drugą moją wielką pasją jest robienie materiałów filmowych na różne tematy. Niektóre z nich można oglądać na portalu www.DobraPolskaSzkola.com.  Lubię malować, bo mnie to relaksuje. Maluję porterty i martwe natury dla znajomych, a dla siebie obrazy abstrakcyjne, które najbardziej lubię. Niestety, ostatnio nie mam za dużo czasu na tę pasję. Kocham muzykę jazzową i w przeszłości byłem managerem legendarnego zespołu jazzowo-rockowego Variete, który w USA nie tylko odbył serię koncertów, ale także nagrał płytę z amerykańskimi artystami. Było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie, nie tylko jako organizatora całego przedsięwzięcia, ale  dało mi również możliwości pobycia razem ze starymi przyjaciółmi i wysokiej klasy muzykami.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę!

 

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Andrzeja Cierkosza

 

Portal Dobra Polska Szkoła wspiera kandydaturę Andrzeja Cierkosza i zachęca wszystkich, dla których istotne są sprawy wychowania polonijnej dzieci i młodzieży, do wsparcia jego kandydatury w najbliższych wyborach!

 

Mojabancarella 23/04/2016

 

Komentarze  

0 #1 Dorota Wisniewska 2016-05-07 14:02
Jak to milo poczytac o jeleniogorzanac h ,ktorzy chca i potrafia cos zrobic.
byla mieszkanka Jeleniej Gory -Cieplice
Cytować

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.