Stowarzyszenie „Insieme”

Kategoria: Listy naszych Gości Opublikowano: piątek, 26, lipiec 2013

Rocca di Pappa to jedno z 13 miasteczek „ perełek” wchodzących w skład tzw. Castelli Romani, rozsianych na Wzgórzach Albańskich leżących na południowy wschód od Rzymu.

 

Polacy zwiedzający te tereny najczęściej i najchętniej odwiedzają Castel Gandolfo, miejscowość położoną nad górskim jeziorem Albano, by móc zobaczyć zamek będący letnią rezydencją papieży. Wielu nie dociera już do Rocca di Pappa najwyżej usadowionego na wzgórzu, którego średniowieczna dzielnica opada na zbocze złocąc się w odbijanych promieniach słońca.

 

W tej malowniczej miejscowości mieszka wielu Polaków działających prężnie w założonym przez siebie Stowarzyszeniu „Insieme”, którego celem jest poprzez różne spotkania, zbliżenie Polaków zamieszkujących Rzym i okoliczne miejscowości. W Stowarzyszeniu tym rej wodzą dwie urodziwe Panie Bożena Wróblewska i Edyta Felsztyńska, których energia, czar osobisty i zaangażowanie przyciąga rodaków współorganizujących różne spotkania, rocznice i pikniki.

 

Działalność „Insieme” jest tym bardziej godna pochwały, że udaje mu się skupić nie tylko wielu Polaków, ale także Włochów oraz innych obcokrajowców dokonując ich wzajemnej integracji. Z kolei zaangażowanie Pani Bożeny i Pani Edyty oraz innych Pań (a także Panów), nie jest tanim pretekstem do wylansowania siebie a wręcz przeciwnie są one skromnymi a jednocześnie wspaniałymi organizatorkami i animatorkami tych spotkań, tworząc życzliwością i uśmiechem dobry nastrój i przyjazną atmosferę.

 

Dla Polaków mieszkających we Włoszech spotkania te są bardzo ważne dają, bowiem poczucie przynależności narodowej i kulturowej oraz możliwość dobrej zabawy i dlatego też licznie i chętnie w nich uczestniczą przecząc tym tzw. ogólnej tezie o trudnościach integracyjnych i adaptacyjnych wśród Polonii.      
Warto też dodać, że Stowarzyszenie wypada korzystnie na tle niektórych organizacji polonijnych, których działacze przypominają towarzystwo wzajemnej adoracji lansując siebie nawzajem lub swoich liderów tęskniących za tanią popularnością.

 

Stowarzyszenie „ Insieme” jest otwartą na wszystkich grupą ludzi autentycznie zaangażowanych w swą działalność, którzy skupiają i aktywizują coraz więcej Polonii włoskiej pragnącej wspólnego przeżywania i upowszechniania ( również wśród Włochów) szeroko pojętej polskości.

 

Warto, więc życzyć im wszystkiego najlepszego oraz powodzenia w ich aktywności, ( co niniejszym czynię), bo na tym mogą tylko skorzystać wszyscy zainteresowani.              

 

Z wakacyjnymi pozdrowieniami Piotr Kasprzyk

 

Mojabancarella 26/07/2013

Komentarze  

0 #2 anka 2013-07-28 10:38
Dziewczyny tak trzymac!!!!! Wasze imprezy to doskonała okazja do wspólnej zabawy! Dziekujemy, że je dla nas organizujecie :-)
Cytować
+1 #1 BOZENA I EDYTA 2013-07-27 11:19
Dziekujemy bardzo za przemile slowa, ktore dodaja energii i checi do dalszego dzialania .gorace pozdrowienia- Bozena i Edyta.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Nowa płyta Dominiki Zamara już w sprzedaży

 

 

W tym roku, we Włoszech ukazała się nowa płyta Dominiki Zamara z pieśniami Fryderyka Chopina, zatytułowana „Chopin LIEDER OP. 74”, której na fortepianie towarzyszy Maestro Franco Moro.

Dominika Zamara, polska sopranistka koncertująca na całym świecie jest bardzo dobrze znana włoskiej publiczności, to we Włoszech Dominika szkoliła swój warsztat wokalny i to właśnie z Włoch pofrunęła w świat.

 

9 Warszawskie Tragi Książki

 

 

Od 17- 20 maja 2018 roku podczas, 9 Warszawskich Targów Książki, udział weźmie Zespól Twórców ART pod auspicjami MS AADP Virtualia ART 201/V *Belgia. 

 

Lista uczestników tego Wydarzenia jest imponująca.

Czytając nazwy Wydawnictw można stwierdzić, że będzie to prawdziwe święto literatury. Wśród wielu wystawców krajowych swój dorobek przedstawią także Polacy piszący poza granicami kraju. 

Zapraszamy na stoisko zorganizowane przez:

Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART 

 

Polskim samochodem po Włoszech

 

 

Studio Frangella Massafra        

Ambasada RP w Rzymie oraz Polizia Locale zapraszają na konferencję, która odbędzie się 11 maja 2018 roku, w Kościele św. Stanisława w Rzymie, via delle Botteghe Oscure 15, o godz. 16.00

Podczas konferencji zostaną poruszone następujące tematy:

- poruszanie się po Włoszech pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi: szanuj prawo i poznaj swoje prawa

- wypadki drogowe: nowe sposoby i metody zapewniające uzyskanie właściwej pomocy i odszkodowania.

Bezpłatna konferencja skierowana do obywateli polskich, którzy chcą poznać włoskie regulacje prawne w zakresie ruchu pojazdów zarejestrowanych na terenie Polski.

 

Duszniki Zdrój – uzdrowiskowy punkt w „Polska level wyżej”

 

 

Kolejne niezwykłe miejsce, którym Polacy na całym świecie mogą się zainspirować w podróżach po Polsce, zostało odkryte! Tym razem projekt „Polska level wyżej” wyruszył na Dolny Śląsk, a dokładniej do Dusznik-Zdroju – miejscowości słynącej z wód o właściwościach uzdrowiskowych. W czasie pobytu, w tym malowniczym miasteczku można zwiedzić m.in Muzeum Papiernictwa i wziąć udział w pokazie tradycji ręcznego czerpania papieru. Duszniki to również miejsce w Polsce silnie związane z Fryderykiem Chopinem. Wizyta w miasteczku jest świetną okazją do poszerzenia wiedzy o Ziemi Kłodzkiej i zapoznania się z niezwykłą historią regionu.

 

Polska level wyżej: Tajemnice Dusznik-Zdroju odcinek:

 

https://www.youtube.com/watch?v=_2vz3Vln_WQ