Stowarzyszenie „Insieme”

Kategoria: Listy naszych Gości Opublikowano: piątek, 26 lipiec 2013

Rocca di Pappa to jedno z 13 miasteczek „ perełek” wchodzących w skład tzw. Castelli Romani, rozsianych na Wzgórzach Albańskich leżących na południowy wschód od Rzymu.

 

Polacy zwiedzający te tereny najczęściej i najchętniej odwiedzają Castel Gandolfo, miejscowość położoną nad górskim jeziorem Albano, by móc zobaczyć zamek będący letnią rezydencją papieży. Wielu nie dociera już do Rocca di Pappa najwyżej usadowionego na wzgórzu, którego średniowieczna dzielnica opada na zbocze złocąc się w odbijanych promieniach słońca.

 

W tej malowniczej miejscowości mieszka wielu Polaków działających prężnie w założonym przez siebie Stowarzyszeniu „Insieme”, którego celem jest poprzez różne spotkania, zbliżenie Polaków zamieszkujących Rzym i okoliczne miejscowości. W Stowarzyszeniu tym rej wodzą dwie urodziwe Panie Bożena Wróblewska i Edyta Felsztyńska, których energia, czar osobisty i zaangażowanie przyciąga rodaków współorganizujących różne spotkania, rocznice i pikniki.

 

Działalność „Insieme” jest tym bardziej godna pochwały, że udaje mu się skupić nie tylko wielu Polaków, ale także Włochów oraz innych obcokrajowców dokonując ich wzajemnej integracji. Z kolei zaangażowanie Pani Bożeny i Pani Edyty oraz innych Pań (a także Panów), nie jest tanim pretekstem do wylansowania siebie a wręcz przeciwnie są one skromnymi a jednocześnie wspaniałymi organizatorkami i animatorkami tych spotkań, tworząc życzliwością i uśmiechem dobry nastrój i przyjazną atmosferę.

 

Dla Polaków mieszkających we Włoszech spotkania te są bardzo ważne dają, bowiem poczucie przynależności narodowej i kulturowej oraz możliwość dobrej zabawy i dlatego też licznie i chętnie w nich uczestniczą przecząc tym tzw. ogólnej tezie o trudnościach integracyjnych i adaptacyjnych wśród Polonii.      
Warto też dodać, że Stowarzyszenie wypada korzystnie na tle niektórych organizacji polonijnych, których działacze przypominają towarzystwo wzajemnej adoracji lansując siebie nawzajem lub swoich liderów tęskniących za tanią popularnością.

 

Stowarzyszenie „ Insieme” jest otwartą na wszystkich grupą ludzi autentycznie zaangażowanych w swą działalność, którzy skupiają i aktywizują coraz więcej Polonii włoskiej pragnącej wspólnego przeżywania i upowszechniania ( również wśród Włochów) szeroko pojętej polskości.

 

Warto, więc życzyć im wszystkiego najlepszego oraz powodzenia w ich aktywności, ( co niniejszym czynię), bo na tym mogą tylko skorzystać wszyscy zainteresowani.              

 

Z wakacyjnymi pozdrowieniami Piotr Kasprzyk

 

Mojabancarella 26/07/2013

Komentarze  

0 #2 anka 2013-07-28 10:38
Dziewczyny tak trzymac!!!!! Wasze imprezy to doskonała okazja do wspólnej zabawy! Dziekujemy, że je dla nas organizujecie :-)
Cytować
+1 #1 BOZENA I EDYTA 2013-07-27 11:19
Dziekujemy bardzo za przemile slowa, ktore dodaja energii i checi do dalszego dzialania .gorace pozdrowienia- Bozena i Edyta.
Cytować

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.