Stowarzyszenie „Insieme”

Kategoria: Listy naszych Gości Opublikowano: piątek, 26 lipiec 2013

Rocca di Pappa to jedno z 13 miasteczek „ perełek” wchodzących w skład tzw. Castelli Romani, rozsianych na Wzgórzach Albańskich leżących na południowy wschód od Rzymu.

 

Polacy zwiedzający te tereny najczęściej i najchętniej odwiedzają Castel Gandolfo, miejscowość położoną nad górskim jeziorem Albano, by móc zobaczyć zamek będący letnią rezydencją papieży. Wielu nie dociera już do Rocca di Pappa najwyżej usadowionego na wzgórzu, którego średniowieczna dzielnica opada na zbocze złocąc się w odbijanych promieniach słońca.

 

W tej malowniczej miejscowości mieszka wielu Polaków działających prężnie w założonym przez siebie Stowarzyszeniu „Insieme”, którego celem jest poprzez różne spotkania, zbliżenie Polaków zamieszkujących Rzym i okoliczne miejscowości. W Stowarzyszeniu tym rej wodzą dwie urodziwe Panie Bożena Wróblewska i Edyta Felsztyńska, których energia, czar osobisty i zaangażowanie przyciąga rodaków współorganizujących różne spotkania, rocznice i pikniki.

 

Działalność „Insieme” jest tym bardziej godna pochwały, że udaje mu się skupić nie tylko wielu Polaków, ale także Włochów oraz innych obcokrajowców dokonując ich wzajemnej integracji. Z kolei zaangażowanie Pani Bożeny i Pani Edyty oraz innych Pań (a także Panów), nie jest tanim pretekstem do wylansowania siebie a wręcz przeciwnie są one skromnymi a jednocześnie wspaniałymi organizatorkami i animatorkami tych spotkań, tworząc życzliwością i uśmiechem dobry nastrój i przyjazną atmosferę.

 

Dla Polaków mieszkających we Włoszech spotkania te są bardzo ważne dają, bowiem poczucie przynależności narodowej i kulturowej oraz możliwość dobrej zabawy i dlatego też licznie i chętnie w nich uczestniczą przecząc tym tzw. ogólnej tezie o trudnościach integracyjnych i adaptacyjnych wśród Polonii.      
Warto też dodać, że Stowarzyszenie wypada korzystnie na tle niektórych organizacji polonijnych, których działacze przypominają towarzystwo wzajemnej adoracji lansując siebie nawzajem lub swoich liderów tęskniących za tanią popularnością.

 

Stowarzyszenie „ Insieme” jest otwartą na wszystkich grupą ludzi autentycznie zaangażowanych w swą działalność, którzy skupiają i aktywizują coraz więcej Polonii włoskiej pragnącej wspólnego przeżywania i upowszechniania ( również wśród Włochów) szeroko pojętej polskości.

 

Warto, więc życzyć im wszystkiego najlepszego oraz powodzenia w ich aktywności, ( co niniejszym czynię), bo na tym mogą tylko skorzystać wszyscy zainteresowani.              

 

Z wakacyjnymi pozdrowieniami Piotr Kasprzyk

 

Mojabancarella 26/07/2013

Komentarze  

0 #2 anka 2013-07-28 10:38
Dziewczyny tak trzymac!!!!! Wasze imprezy to doskonała okazja do wspólnej zabawy! Dziekujemy, że je dla nas organizujecie :-)
Cytować
+1 #1 BOZENA I EDYTA 2013-07-27 11:19
Dziekujemy bardzo za przemile slowa, ktore dodaja energii i checi do dalszego dzialania .gorace pozdrowienia- Bozena i Edyta.
Cytować

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017-2018

 

 

2.06.2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w siedzibie szkoły. Z tej okazji gościli u nas Wicekonsul Wydziały Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, pan Michał Drożniewski oraz płk Dariusz Skrodzki z JFC NATO.

Uroczystość została otwarta przez dyrektorki szkoły, panią Annę Smolińska i Agnieszkę Folcik, po czym, zaproszeni goście przekazali swoje pozdrowienia i wyrazy uznania dla całej szkolnej społeczności. Szkoła otrzymała  upominki od Wicekonsula Drożniewskiego w formie materiałów dydaktyczych i od płk Skrodzkiego pamiątkową statuetkę Wojska Polskiego.

W tym roku, w podziękowaniu za otwarte serce, życzliwość i przychylność wobec działań szkoły, polska szkoła przyznała pierwsze dyplomy "Przyjaciela Szkoły".

Zostali uhonorowani płk Skrodzki, Pani Konsul Ewa Mamaj, Wicekonsul Michał Drożniewski oraz Ewa Nytko.  

Poradnik Kibica na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji

 

 

Z racji zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018 w Rosji Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przygotowało poradnik dla polskich obywateli udających się na mundial.

Przygotowany poradnik zawiera praktyczne informacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa, warunków wjazdu i pobytu w Federacji Rosyjskiej czy zachowania się w typowej sytuacji losowej (np. utrata dokumentu tożsamości). Interaktywna broszura, którą można łatwo odczytać za pomocą urządzeń mobilnych, zawiera także dane teleadresowe polskich urzędów konsularnych działających w Federacji Rosyjskiej, w tym Mobilnych Punktów Konsularnych w Kazaniu i Wołgogradzie otwartych specjalnie na czas trwania Mundialu.

 

Drużyna "Polonia" na rzymskim Marszu Różowej Wstążki

 

 

Już po raz 6. Drużyna "Polonia" uczestniczyła w rzymskim 2 km. marszu Różowej Wstążki. Inicjatywę dla Polaków, jak co roku, zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini, pod Patronatem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.

 

Hawajskie Party w Neapolu

 

 

Stowarzyszenie Instytut dla Polonii z Neapolu, serdecznie zaprasza na powitanie lata w hawajskim rytmie, które odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 roku w Sayonara Eventi – Lago Patria, od godz. 21.00. Wieczór poprowadzi oczywiście DJ EVA.

Hawajskie stroje mile widziane.

Rezerwacja i info pod numerem 333 999 86 96

Serdecznie zapraszamy

Mojabancarella 04/06/2018

 

Spałem w Pile – Artur Andrus

 

 

Artur Andrus, Mistrz Mowy Polskiej, artysta tak płodny, który pisze wiersze i piosenki, że tak powiem z marszu, komentator w Szkle Kontaktowym, wieloletni dziennikarz, egzaminy na studiach zaliczał wierszem, uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, płyta „Myśliwiecka” pokryła się podwójną platyną, „Cyniczne córy Zurychu”, kolejna platyna.