Stowarzyszenie „Insieme”

Kategoria: Listy naszych Gości Opublikowano: piątek, 26, lipiec 2013

Rocca di Pappa to jedno z 13 miasteczek „ perełek” wchodzących w skład tzw. Castelli Romani, rozsianych na Wzgórzach Albańskich leżących na południowy wschód od Rzymu.

 

Polacy zwiedzający te tereny najczęściej i najchętniej odwiedzają Castel Gandolfo, miejscowość położoną nad górskim jeziorem Albano, by móc zobaczyć zamek będący letnią rezydencją papieży. Wielu nie dociera już do Rocca di Pappa najwyżej usadowionego na wzgórzu, którego średniowieczna dzielnica opada na zbocze złocąc się w odbijanych promieniach słońca.

 

W tej malowniczej miejscowości mieszka wielu Polaków działających prężnie w założonym przez siebie Stowarzyszeniu „Insieme”, którego celem jest poprzez różne spotkania, zbliżenie Polaków zamieszkujących Rzym i okoliczne miejscowości. W Stowarzyszeniu tym rej wodzą dwie urodziwe Panie Bożena Wróblewska i Edyta Felsztyńska, których energia, czar osobisty i zaangażowanie przyciąga rodaków współorganizujących różne spotkania, rocznice i pikniki.

 

Działalność „Insieme” jest tym bardziej godna pochwały, że udaje mu się skupić nie tylko wielu Polaków, ale także Włochów oraz innych obcokrajowców dokonując ich wzajemnej integracji. Z kolei zaangażowanie Pani Bożeny i Pani Edyty oraz innych Pań (a także Panów), nie jest tanim pretekstem do wylansowania siebie a wręcz przeciwnie są one skromnymi a jednocześnie wspaniałymi organizatorkami i animatorkami tych spotkań, tworząc życzliwością i uśmiechem dobry nastrój i przyjazną atmosferę.

 

Dla Polaków mieszkających we Włoszech spotkania te są bardzo ważne dają, bowiem poczucie przynależności narodowej i kulturowej oraz możliwość dobrej zabawy i dlatego też licznie i chętnie w nich uczestniczą przecząc tym tzw. ogólnej tezie o trudnościach integracyjnych i adaptacyjnych wśród Polonii.      
Warto też dodać, że Stowarzyszenie wypada korzystnie na tle niektórych organizacji polonijnych, których działacze przypominają towarzystwo wzajemnej adoracji lansując siebie nawzajem lub swoich liderów tęskniących za tanią popularnością.

 

Stowarzyszenie „ Insieme” jest otwartą na wszystkich grupą ludzi autentycznie zaangażowanych w swą działalność, którzy skupiają i aktywizują coraz więcej Polonii włoskiej pragnącej wspólnego przeżywania i upowszechniania ( również wśród Włochów) szeroko pojętej polskości.

 

Warto, więc życzyć im wszystkiego najlepszego oraz powodzenia w ich aktywności, ( co niniejszym czynię), bo na tym mogą tylko skorzystać wszyscy zainteresowani.              

 

Z wakacyjnymi pozdrowieniami Piotr Kasprzyk

 

Mojabancarella 26/07/2013

Komentarze  

0 #2 anka 2013-07-28 10:38
Dziewczyny tak trzymac!!!!! Wasze imprezy to doskonała okazja do wspólnej zabawy! Dziekujemy, że je dla nas organizujecie :-)
Cytować
+1 #1 BOZENA I EDYTA 2013-07-27 11:19
Dziekujemy bardzo za przemile slowa, ktore dodaja energii i checi do dalszego dzialania .gorace pozdrowienia- Bozena i Edyta.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Dzieciństwo za drutem kolczastym

 

 

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, Stowarzyszenie polsko-włoskie „Orzeł Biały” wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym polsko-sardyńskim „L`Aquila Bianca”, w dniach 7-8-9 lutego 2018 roku, zaprasza do udziału w spotkaniach z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, Panem Bogdanem Bartnikowskim, autorem książki „Dzieciństwo w pasiakach” oraz panią Janiną Reklajtis. 

 

Spotkania odbędą się:

- 7 lutego w Sali Konferencyjnej Banku BCC Capaccio Paestum godz. 9.30 

- 8 lutego w Muzeum Pamięci i Pokoju w Campagni godz. 9.30 

- 9 lutego w Istituto Comprensivo „Picentia” w Pontecagnano godz. 9.30.

 

Konkurs „Być Polakiem” 2018

 

 

ZAPROSZENIE

Do udziału w Konkursie” Być Polakiem”, Moduł A -  dla uczniów, prace plastyczne, literackie oraz multimedialne"

Drodzy uczniowie szkół przedmiotów ojczystych oraz dzieci i młodzież nie uczestniczący w tych zajęciach, ale żyjący poza granicami Polski i kochający Ojczyznę przodków.  W  roku  wielkiego  Jubileuszu  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy Was do udziału w:

IX edycji konkursu „Być Polakiem”, Moduł A -  dla  dzieci i młodzieży.

Organizatorami Konkursu są:  Stowarzyszenie Wspólnota Polska,  Polska  Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii, Fundacja Świat na Tak.

 

Studenci edukują babcie i dziadków o udarze mózgu /Białystok

 

Fot. Fotolia

 

Korzystając z wizyt babć i dziadków na uroczystych spotkaniach u wnuków w przedszkolach - z okazji Dnia Babci i Dziadka - studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku edukują seniorów o udarze niedokrwiennym mózgu.

To druga edycja tego przedsięwzięcia. W tegorocznej, studenci odwiedzą 28 grup przedszkolnych w białostockich przedszkolach. Część spotkań już się odbyła, kolejne zaplanowano po niedzieli - poinformowała PAP studentka szóstego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) Paulina Werel, jedna z organizatorek społecznej akcji profilaktyki udaru mózgu "Pokaż dziadkom".

 

Bal Karnawałowy dla dzieci

 

 

Związek Polaków w Mediolanie zaprasza na zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków, BAL KARNAWAŁOWY, które odbędą się w sobotę, 10 lutego 2018 roku, o godz. 16.00 w CEAL Comune di Milano.