Pięciolatek za sterami samolotu, czyli o wychowaniu do sukcesu słów kilka

Kategoria: Ciekawostki Opublikowano: sobota, 21 wrzesień 2013

LABELS: CHINY, PONIEDZIAŁKI BEZ CENZURY


O dyscyplinie narzucanej dzieciom w  Chinach krążą legendy. Nie bez powodu Chińczycy się „mocno trzymają” i dominują w rankingach światowej gospodarki. Do czego posuwają się zbyt ambitni rodzice, świadczy dzisiejsza historia ojca, zwanego „Eagle Dad” i jego syna He Yide, zwanego Duoduo.

Odkąd mały zaczął chodzić, uczony był nie tylko literek i cyferek. Dziecko zostało poddane żołnierskiej dyscyplinie, musiało nauczyć się pływać, robić pompki na śniegu, odziany jedynie w majteczki, wspinać się na najwyższe góry świata, a ostatnio także latać. Dziś Duoduo ma lat 5 i właśnie zaliczył swój pierwszy samodzielny 35 minutowy lot samolotem, gdzie zasiadł za sterami.

 


To nie pierwsze osiągnięcie chłopca. Ojciec zmusza syna do osiągania ekstremalnych celów, w tym wspięcia się na ponad 3700 m górę w Japonii, gdzie omal nie stracił życia w wyniku choroby wysokogórskiej, skrajnego wycieńczenia i przemoczenia, ponieważ ojciec nie wziął wodoodpornego odzienia. W eskapadzie uczestniczyła także córka pana Lieshinga- Tiantian. Cała trójka została uratowana w ostatniej chwili przez lokalną ekipę pogotowia górskiego.Kilka miesięcy później świat obiegł filmik z nagraniem Duoduo, zapłakanego i trzęsącego się na śniegu, zmuszanego do robienia pompek. Ojciec tłumaczy, że w ten sposób uodparnia syna na przyszłość, także zmusza go do pokonywania słabości. Duoduo był wcześniakiem, zatem jego ojciec za punkt honoru postawił sobie wychowanie silnego, nieustraszonego chłopca, który bez problemu może pokonać dużo starszych przeciwników np. w zawodach żeglarskich. W tym celu wysłał kilkuletniego syna na otwarte morze i pozostawił samego na żaglówce, tłumacząc, że ”tylko pozostawienie chłopca w sytuacji zagrożenia, na silnym wietrze i falach, sprawi, że wydobędzie z siebie potencjał”.

Chińska dyscyplina jest opisywana przez media, napiętnowana przez kraje tzw. Zachodu. Na stronie: www.chinasmack.com same dzieci wypowiadały się w jaki sposób są dyscyplinowane przez swoich rodziców. Wśród najczęściej wykorzystywanych metod są: bicie ręką, miotłą, mokrą liną, gałęzią, przedmiotami kuchennymi, pałeczkami do jedzenia. Jeden z uczestników forum wspomina wylewanie zupy na głowę, inny: szczotkę do mycia toalety. Powszechne jest bicie dzieci w twarz bądź ręką, bądź przedmiotami tj. klapki czy książki. W związku z tym, że wiele dzieci zmuszanych jest do grania na instrumentach muzycznych, w ramach dyscypliny i zmuszania do grania, wykorzystywane są także skrzypce, wiolonczele, flety czy gitary.

W lipcu tego roku świat obiegła historia dziewczynki zmuszanej przez ojca do robienia pracy domowej, klęcząc przed domem w 40 stopniowym upale przez 3 godziny. Wg świadków to była kara za niezbyt dobre stopnie w szkole. Dziewczynka zaczepiona przez przechodzącą kobietę, która chciała ją podnieść powiedziała, że nie może wstać do czasu aż pozwoli jej na to tata. Wg. chińskiego prawa, które w teorii także chroni dzieci, dopóki rodzic nie używa dotkliwej kary nagminnie, poniża dziecko, a kara wymierzana jest w celu edukacyjnym, państwo nie ma prawa interwencji i ochrony bezbronnych. Klęczenie na ziemi jest także wykorzystywane jako metoda dyscyplinowania w szkołach. Dzieci bywają też bite. Wszystko za zamkniętymi drzwiami.

W Chinach panuje swoisty wyścig szczurów, który wpajany jest już nemal od zarodka. Każde dziecko zobligowane jest do otrzymywania dobrych ocen, uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych, bycia lepszym od dziecka sąsiada czy przyjaciela. Dlatego niektórzy rodzice posuwają się do ekstremalnych metod w przygotowywaniu swojego potomstwa do niezdrowego konkurowania, najpierw w świecie dzieci, później dorosłych. Przypadek Duduo, latającego w wieku 5 lat samolotem, pływającego na otwartym morzu, jest dość ekstremalny i pokazuje jedynie przerost ambicji jego rodziców. Pan Lieshing akurat za cel wyznaczył sobie umieszczenie syna w księdze Guinessa, inni rodzice prześcigają się w coraz to nowych koncepcjach na sławę i lepszy start dla swoich dzieci.
A co na to konwencja praw dziecka?

Nieco więcej o chińskich dzieciach piszemy w artykule: http://www.lejdizmagazine.com/2013/05/chinska-polityka-jednego-dziecka.html

GS

http://www.lejdizmagazine.com/2013/09/pieciolatek-za-sterami-samolotu-czyli-o.html?utm_source=BP_recent

 

21/09/2013

Komentarze  

+1 #1 Katarzyna 2013-09-21 12:35
Powinnam powstrzymac sie od komentarza, ale nie moge powiedziec - BIEDNE DZIECI!
Cytować

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.