Tani i lekki egzoszkielet pozwala niepełnosprawnym znowu chodzić

Kategoria: Ciekawostki Opublikowano: sobota, 13, luty 2016

 

 

Wyspecjalizowany egzoszkielet mógłby ułatwić życie niejednego niepełnosprawnego człowieka. Niestety, zaporowe ceny skutecznie powstrzymują zdecydowaną większość potencjalnych nabywców przed zakupem takiego high-techowego cacka. Na szczęście wraz z rozwojem tej młodziutkiej jeszcze przecież technologii będą pojawiać się coraz to tańsze modele.

 

Zwiastunem tej zmiany na lepsze jest egzoszkielet Phoenix, opracowany przez ekipę z Uniwersytetu Kalifornia. Ten niezwykle tani model kosztuje zaledwie…40.000$. Nie, nie jesteśmy milionerami i, tak, owszem, zdajemy sobie sprawę, że jest to suma bynajmniej niebagatelna (oraz mamy szczerą nadzieję, że nikt po przeczytaniu tej liczby zestawionej ze słowem „tani” nie zakrztusił się kawą bądź herbatą). Jednak brutalna rzeczywistość jest taka, że na typowy model egzoszkieletu trzeba wyłożyć co najmniej dwa razy tyle. Tak więc Phoenix jest naprawdę sporym krokiem naprzód.

 

 

Swą „skromną” cenę zawdzięcza minimalistycznemu podejściu twórców do procesu produkcji. Jego „rodzice” starają się by zawierał jak najmniej elementów-dzięki czemu jest nie tylko najtańszy, ale i prawdopodobnie też najlżejszy – oraz wykorzystaniu specjalnych algorytmów pozwalających zmniejszyć liczbę drogich czujników śledzących ruchy użytkownika.

 

Mniejsza waga oznacza także wyższą tolerancję baterii na długotrwałe korzystanie z jej zasobów. Obecnie zasilanie Phoenixa starcza na cztery godziny intensywnego użytkowania lub aż 8 godzin korzystania z niego z przerwami na odpoczynek. Maksymalną prędkość, jaką może osiągnąć jego użytkownik (posiłkujący się przy tym kulami) to 0.5 m/s. Jako że Phoenix przygotowywany jest z myślą o użytkownikach niepełnosprawnych, jego konstrukcję zmyślnie dostosowano do wygodnego jeżdżenie na wózku inwalidzkim. Jak demonstrują twórcy na jednym z materiałów filmowych, przy odrobinie wprawy można nawet w nim delikatnie pograć sobie w „nogę”!

 

Pierwszy „tani” egzoszkielet za 40.000 dolarów wiosny nie czyni. To jest jednak tylko cena wyjściowa, dotycząca pierwszego wyprodukowanego egzemplarza. Wraz z udoskonalaniem zarówno metody produkcyjnej egzoszkieletu, jak i samego modelu cena ma stopniowo spadać. Ciekawe zatem ile ten sprzęt kosztował będzie za rok?

 

fot. Ekso Bionics via Foter.com / CC BY-ND

 

http://www.sciencealert.com/this-new-robotic-exoskeleton-is-helping-paralysed-patients-walk-again

 

Źródło:

http://maxmania.pl/technologie/tani-lekki-egzoszkielet-pozwala-niepelnosprawnym-chodzic/

 

Mojabancarella 13/02/2016

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Andrzejki w Rzymie

 

 

Stowarzyszenia Kulturalne Mojabancarella i Videopyja zapraszają na polonijna zabawę andrzejkową, która odbędzie się w Rzymie 2 grudnia 2017 roku, od godz. 20.00 w Idea Hotel Nomentana.

Dobrą kolację i świetną zabawę, którą poprowadzi DJ EWA NYTKO uświetni obecność wróżki. Nasza wspaniała Czarownica każdemu przepowie świetlaną przyszłość oraz szczęście w miłości.

 

Światowy Dzień Cukrzycy - Rzym 2017

 

 

Stowarzyszenie Lr Rondini, jak co roku organizuje Światowy Dzień Cukrzycy w Rzymie i z tej okazji zaprasza na bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego oraz konsultacji z diabetologiem. 

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

 

Andrzejki w Capaccio

 

 

Obywatelko, obywatelu!!! Stowarzyszenie „Orzeł Biały” zaprasza na zabawę andrzejkową w stylu PRLu, która odbędzie się 25 listopada 2017 roku w „Villaggio Selene Mare” – Capaccio Paestum (SA), od 20.30.

W programie kolacja, wiele gier i konkursów oraz wspaniała muzyka lat 60/70/80-tych, którą zagra dla Was duet polsko-włoski „GLI ACUSTICA LIVE”. Pani Anna Oliwia Sójka z wielką przyjemnością zaśpiewa po polsku i dla Polaków. Serdecznie zapraszamy. 

Ilość miejsc ograniczona. Info. i rezerwacja 3822626094

Mojabancarella 10/11/2017

 

 

Omaggio alla libertà

 

 

Stowarzyszenie Polonia w Cesenie zaprasza na „Omaggio alla libertà” - koncert muzyki poważnej, zorganizowany z okazji 99. Rocznicy odzyskania Niepodległosci, który odbedzie się 11 listopada 2017 roku o godzinie 20.30 w Conservatorio di Musica „B. Moderna”.

Przy fortepianie zasiądzie pianistka Dominika Szlezynger.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy

Mojabancarella 10/11/2017