SKRADZIONE LATA- czyli interpretacja wystawy „La Grande Retata. Settembre 1942 “ w San Giovanni in Persiceto (BO)

Kategoria: Wystawy Opublikowano: środa, 10, luty 2016

 

 

Człowiek urodzony w XXI wieku  nie jest w stanie wyobrazić sonie, że mógłby zostać odizolowany od reszty społeczeństwa i zmuszany do niewolniczej pracy dla okupanta, tylko po to, aby przeżyć  jeden dzień 

 

Wystawa „Grande Retata. Settembre 1942 ” opisuje tragedię mieszkańców Łódzkiego Getta, które funkcjonowało od 1940 do 1944 roku. „Wielka Szpera” (całkowity zakaz opuszczania  miejsca zamieszkania) po raz pierwszy miała miejsce we wrześniu 1942 roku. Przewodniczący gminy żydowskiej Chaim Mordechaj Rumkowski został zmuszony zadecydować o losie swoich współbraci poniżej 10 roku życia i powyżej 65 lat. 

 

27 stycznia obchodzimy Dzień  Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu w sposób szczególny składamy hołd Ofiarom Narodu żydowskiego.

Polsko-włoskie Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”  i włoskie Stowarzyszenie Kulturalne „L’ATELIER” oraz władze miasta San Giovanni in Persiceto (BO) w dniu 23 stycznia 2016 zainaugurowały wystawę ”La Grande Retata.  Settembre 1942” Na otwarciu obecny był Konsul honorowy Rzeczpospolitej Polskiej z Bolonii Corrado Salustro oraz przedstawicile władz miejskich, assesore Silvia Camprimi a także  prezesi Stowarzyszeń  Hana Silberstain i Dorota Wiśniewska, którzy dokonali oficjalnego przecięcia wstęgi.

Towarzyszyli nam również przedstawiciele Stowarzyszenia   „POLONIA „ z Ceseny, 

 

Wystawa „La Grande Retata. Settembre 1942” składa się z 26 paneli. Zwiedzający, w trakcie ekspozycji, mogli  obejrzeć  film  o losach dzieci w getcie p. t. „Io grido dal profondo”. Wystawa  powstała  dzięki współpracy Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wersje włoskojęzyczną przygotowała m. in. Anna Szwarc Zając.

 

 

Chcielibyśmy podkreślić, iż dla jednej z przybyłych osób  wystawa ta miała szczególne znaczenie, jako że jej mama  przebywała do sierpnia 1944 w Getcie Łόdzkim, została deportowana z Łodzi do Auschwitz-Birkenau, a stamtąd do innych nazistowskich obozów. Wolności doczekała w Bergen-Belsen.

 

Co ciekawe, kuratorką wystawy jest łodzianka i badaczka literatury Zagłady Anna Szwarc Zając, która na otwarcie przyjechała z Genui.  Jej komentarze były niezwykle pouczające. Wystawa objęta została patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Mediolanie i dofinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Ten, kto nie zdąży zobaczyć jej w San Giovanni in Persiceto (BO) , via Garibaldi 7 ma jeszcze okazję odwiedzić Palazzo SS. Salvatore do dnia 12 lutego,  a także może obejrzeć ją w MUSEO DELLA VENERE E DELL’ELEFANTE  w Savignano s/Panaro (MO), via Doccia, 67 od 13 do 28 lutego.

 

 

Słowo szpera pochodzi od niemieckiego terminu gehsperre oznaczającego zakaz opuszczania miejsca zamieszkania

 

Sara Plager-Zyskind polska Żydówka, która przebywała w Getcie Łódzkim. Spisała swoje wspomnienia m. in. w książce „Skradzione lata”.

 

Anna  Pankowska  -Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”

Fb Associazione Via dell’Ambra

Kontakt : tel 347 256 7697 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.                           

 

Mojabancarella 10/02/2016

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Polski pub w Rzymie

 

 

Od soboty 6 stycznia w Rzymie będziemy mogli napić się polskiego piwa rzemieślniczego.

Polski pub BYSTRO zaprasza na oficjalne otwarcie, które odbędzie się w sobotę 6 stycznia od godz. 18.00 w lokalu przy via Dei Ciclamini 66.

Właściciele, Polacy, smakosze piwa, Piotrek oraz jego przyjaciel z Krakowa od lat marzyli, aby w Rzymie można było posmakować polskiego piwa rzemieślniczego i dlatego zdecydowali się na otwarcie pubu.

10 rekordów związanych ze świętami

 

 

Ile mierzy największy Mikołaj na świecie, czy najwyższa sztuczna choinka? 

W księdze rekordów Guinnessa można znaleźć wiele ciekawostek związanych z Bożym Narodzeniem. Ile metrów miała najwyższa sztuczna choinka na świecie? Jak długo trwało czytanie najdłuższego listu do św. Mikołaja? Ile ważyło największe czekoladowe świąteczne drzewko? Niektóre liczby mogą zaskoczyć! Poznaj 10 wyjątkowych rekordów związanych ze świętami. 

Co roku w grudniu kolejni śmiałkowie usiłują ustanowić nowe świąteczne rekordy. Niektórzy dzięki temu na zawsze zapisują się na kartach księgi Guinnessa. 

Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

 

 

Szanowni Państwo,

w tym rozpoczętym właśnie Nowym 2018 Roku pragnę każdemu z osobna życzyć wszelkiej pomyślności. Miłości na każdy dzień roku oraz uśmiechu na twarzy. Nadziei na lepsze jutro dla tych, którym jej brakuje. Zdrowia dla każdego, gdyż to jest najważniejsze. Sama wiem jak trzeba przewalutować i zmienić swoje życie, gdy coś w naszym organizmie szwankuje.

Jednak najważniejsze są marzenia, to ich spełnienia życzę Wam wszystkim.

6. urodziny sklepu „U MICHAŁA”

 

 

Michał Zalewski, Dorota Budnicka i Sara Zalewska serdecznie zapraszają na 6-tą rocznicę powstania sklepu polskiego w Rzymie „U MICHAŁA”, które odbędą się 3 grudnia, w siedzibie sklepu na Viale Trastevere 233.

Jak co roku będziemy mogli posmakować polskich specjałów, zrobić zakupy i zamówić produkty na święta Bożego Narodzenia. A święta już za pasem!