SKRADZIONE LATA- czyli interpretacja wystawy „La Grande Retata. Settembre 1942 “ w San Giovanni in Persiceto (BO)

Kategoria: Wystawy Opublikowano: środa, 10, luty 2016

 

 

Człowiek urodzony w XXI wieku  nie jest w stanie wyobrazić sonie, że mógłby zostać odizolowany od reszty społeczeństwa i zmuszany do niewolniczej pracy dla okupanta, tylko po to, aby przeżyć  jeden dzień 

 

Wystawa „Grande Retata. Settembre 1942 ” opisuje tragedię mieszkańców Łódzkiego Getta, które funkcjonowało od 1940 do 1944 roku. „Wielka Szpera” (całkowity zakaz opuszczania  miejsca zamieszkania) po raz pierwszy miała miejsce we wrześniu 1942 roku. Przewodniczący gminy żydowskiej Chaim Mordechaj Rumkowski został zmuszony zadecydować o losie swoich współbraci poniżej 10 roku życia i powyżej 65 lat. 

 

27 stycznia obchodzimy Dzień  Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu w sposób szczególny składamy hołd Ofiarom Narodu żydowskiego.

Polsko-włoskie Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”  i włoskie Stowarzyszenie Kulturalne „L’ATELIER” oraz władze miasta San Giovanni in Persiceto (BO) w dniu 23 stycznia 2016 zainaugurowały wystawę ”La Grande Retata.  Settembre 1942” Na otwarciu obecny był Konsul honorowy Rzeczpospolitej Polskiej z Bolonii Corrado Salustro oraz przedstawicile władz miejskich, assesore Silvia Camprimi a także  prezesi Stowarzyszeń  Hana Silberstain i Dorota Wiśniewska, którzy dokonali oficjalnego przecięcia wstęgi.

Towarzyszyli nam również przedstawiciele Stowarzyszenia   „POLONIA „ z Ceseny, 

 

Wystawa „La Grande Retata. Settembre 1942” składa się z 26 paneli. Zwiedzający, w trakcie ekspozycji, mogli  obejrzeć  film  o losach dzieci w getcie p. t. „Io grido dal profondo”. Wystawa  powstała  dzięki współpracy Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wersje włoskojęzyczną przygotowała m. in. Anna Szwarc Zając.

 

 

Chcielibyśmy podkreślić, iż dla jednej z przybyłych osób  wystawa ta miała szczególne znaczenie, jako że jej mama  przebywała do sierpnia 1944 w Getcie Łόdzkim, została deportowana z Łodzi do Auschwitz-Birkenau, a stamtąd do innych nazistowskich obozów. Wolności doczekała w Bergen-Belsen.

 

Co ciekawe, kuratorką wystawy jest łodzianka i badaczka literatury Zagłady Anna Szwarc Zając, która na otwarcie przyjechała z Genui.  Jej komentarze były niezwykle pouczające. Wystawa objęta została patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Mediolanie i dofinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Ten, kto nie zdąży zobaczyć jej w San Giovanni in Persiceto (BO) , via Garibaldi 7 ma jeszcze okazję odwiedzić Palazzo SS. Salvatore do dnia 12 lutego,  a także może obejrzeć ją w MUSEO DELLA VENERE E DELL’ELEFANTE  w Savignano s/Panaro (MO), via Doccia, 67 od 13 do 28 lutego.

 

 

Słowo szpera pochodzi od niemieckiego terminu gehsperre oznaczającego zakaz opuszczania miejsca zamieszkania

 

Sara Plager-Zyskind polska Żydówka, która przebywała w Getcie Łódzkim. Spisała swoje wspomnienia m. in. w książce „Skradzione lata”.

 

Anna  Pankowska  -Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”

Fb Associazione Via dell’Ambra

Kontakt : tel 347 256 7697 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.                           

 

Mojabancarella 10/02/2016

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Andrzejki w Rzymie

 

 

Stowarzyszenia Kulturalne Mojabancarella i Videopyja zapraszają na polonijna zabawę andrzejkową, która odbędzie się w Rzymie 2 grudnia 2017 roku, od godz. 20.00 w Idea Hotel Nomentana.

Dobrą kolację i świetną zabawę, którą poprowadzi DJ EWA NYTKO uświetni obecność wróżki. Nasza wspaniała Czarownica każdemu przepowie świetlaną przyszłość oraz szczęście w miłości.

 

Światowy Dzień Cukrzycy - Rzym 2017

 

 

Stowarzyszenie Lr Rondini, jak co roku organizuje Światowy Dzień Cukrzycy w Rzymie i z tej okazji zaprasza na bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego oraz konsultacji z diabetologiem. 

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

 

Andrzejki w Capaccio

 

 

Obywatelko, obywatelu!!! Stowarzyszenie „Orzeł Biały” zaprasza na zabawę andrzejkową w stylu PRLu, która odbędzie się 25 listopada 2017 roku w „Villaggio Selene Mare” – Capaccio Paestum (SA), od 20.30.

W programie kolacja, wiele gier i konkursów oraz wspaniała muzyka lat 60/70/80-tych, którą zagra dla Was duet polsko-włoski „GLI ACUSTICA LIVE”. Pani Anna Oliwia Sójka z wielką przyjemnością zaśpiewa po polsku i dla Polaków. Serdecznie zapraszamy. 

Ilość miejsc ograniczona. Info. i rezerwacja 3822626094

Mojabancarella 10/11/2017

 

 

Omaggio alla libertà

 

 

Stowarzyszenie Polonia w Cesenie zaprasza na „Omaggio alla libertà” - koncert muzyki poważnej, zorganizowany z okazji 99. Rocznicy odzyskania Niepodległosci, który odbedzie się 11 listopada 2017 roku o godzinie 20.30 w Conservatorio di Musica „B. Moderna”.

Przy fortepianie zasiądzie pianistka Dominika Szlezynger.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy

Mojabancarella 10/11/2017