SKRADZIONE LATA- czyli interpretacja wystawy „La Grande Retata. Settembre 1942 “ w San Giovanni in Persiceto (BO)

Kategoria: Wystawy Opublikowano: środa, 10, luty 2016

 

 

Człowiek urodzony w XXI wieku  nie jest w stanie wyobrazić sonie, że mógłby zostać odizolowany od reszty społeczeństwa i zmuszany do niewolniczej pracy dla okupanta, tylko po to, aby przeżyć  jeden dzień 

 

Wystawa „Grande Retata. Settembre 1942 ” opisuje tragedię mieszkańców Łódzkiego Getta, które funkcjonowało od 1940 do 1944 roku. „Wielka Szpera” (całkowity zakaz opuszczania  miejsca zamieszkania) po raz pierwszy miała miejsce we wrześniu 1942 roku. Przewodniczący gminy żydowskiej Chaim Mordechaj Rumkowski został zmuszony zadecydować o losie swoich współbraci poniżej 10 roku życia i powyżej 65 lat. 

 

27 stycznia obchodzimy Dzień  Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu w sposób szczególny składamy hołd Ofiarom Narodu żydowskiego.

Polsko-włoskie Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”  i włoskie Stowarzyszenie Kulturalne „L’ATELIER” oraz władze miasta San Giovanni in Persiceto (BO) w dniu 23 stycznia 2016 zainaugurowały wystawę ”La Grande Retata.  Settembre 1942” Na otwarciu obecny był Konsul honorowy Rzeczpospolitej Polskiej z Bolonii Corrado Salustro oraz przedstawicile władz miejskich, assesore Silvia Camprimi a także  prezesi Stowarzyszeń  Hana Silberstain i Dorota Wiśniewska, którzy dokonali oficjalnego przecięcia wstęgi.

Towarzyszyli nam również przedstawiciele Stowarzyszenia   „POLONIA „ z Ceseny, 

 

Wystawa „La Grande Retata. Settembre 1942” składa się z 26 paneli. Zwiedzający, w trakcie ekspozycji, mogli  obejrzeć  film  o losach dzieci w getcie p. t. „Io grido dal profondo”. Wystawa  powstała  dzięki współpracy Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wersje włoskojęzyczną przygotowała m. in. Anna Szwarc Zając.

 

 

Chcielibyśmy podkreślić, iż dla jednej z przybyłych osób  wystawa ta miała szczególne znaczenie, jako że jej mama  przebywała do sierpnia 1944 w Getcie Łόdzkim, została deportowana z Łodzi do Auschwitz-Birkenau, a stamtąd do innych nazistowskich obozów. Wolności doczekała w Bergen-Belsen.

 

Co ciekawe, kuratorką wystawy jest łodzianka i badaczka literatury Zagłady Anna Szwarc Zając, która na otwarcie przyjechała z Genui.  Jej komentarze były niezwykle pouczające. Wystawa objęta została patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Mediolanie i dofinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Ten, kto nie zdąży zobaczyć jej w San Giovanni in Persiceto (BO) , via Garibaldi 7 ma jeszcze okazję odwiedzić Palazzo SS. Salvatore do dnia 12 lutego,  a także może obejrzeć ją w MUSEO DELLA VENERE E DELL’ELEFANTE  w Savignano s/Panaro (MO), via Doccia, 67 od 13 do 28 lutego.

 

 

Słowo szpera pochodzi od niemieckiego terminu gehsperre oznaczającego zakaz opuszczania miejsca zamieszkania

 

Sara Plager-Zyskind polska Żydówka, która przebywała w Getcie Łódzkim. Spisała swoje wspomnienia m. in. w książce „Skradzione lata”.

 

Anna  Pankowska  -Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”

Fb Associazione Via dell’Ambra

Kontakt : tel 347 256 7697 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.                           

 

Mojabancarella 10/02/2016

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Stowarzyszenie Orzeł Biały zaprasza

 

 

Serdecznie zapraszamy

Mojabancarella 24/04/2018

Drużyna "POLONIA" w Race for the Cure Roma 2018

 

 

Rak piersi nie wybiera! 

Może dotknąć każdą z nas. Dlatego badajmy się regularnie! 

„Race for the Cure Roma” to czterodniowa, (do 2017r. trzydniowa) największa we Włoszech manifestacja promująca profilaktykę raka piersi, organizowana przez Komen Italia pod Honorowym Patronatem Prezydenta Włoch -Sergio Mattarella. W 2017 roku wzięło w niej udział ponad 65 tys. osób.

 

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini po raz siódmy włącza się w to wydarzenie i jest to jeden z przykładów aktywnego uczestniczenia Polonii w życiu miasta i kraju, w którym od dawna mieszkamy.

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych

 

 

ICTF SOPOT 2018

Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis, zaprasza grupy dziecięce i młodzieżowe na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych ICTF SOPOT 2018, który odbędzie się w dniach 11 - 15 czerwca 2018, w godzinach 8:00 - 23:00 w Sopocie.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych ICTF SOPOT w Sopocie, powstał z potrzeby oddania w ręce dzieci i młodzieży - działających w grupach teatralnych i warsztatowych - idei tworzenia kultury widowiskowej. Zapraszamy wszystkie grupy dziecięce i młodzieżowe, które chciałyby zaprezentować swoje osiągnięcia musicalowo-dramatyczne.

 

ITAKA poszukuje