„Dwie godziny życia Wałęsy” włoska premiera filmu „Wałęsa człowiek z nadziei”

Kategoria: Kino Opublikowano: sobota, 07 czerwiec 2014

Podczas 12 edycji Festiwalu Kultury Polskiej „Corso Polonia”, zorganizowanego przez Instytut Kultury Polskiej w Rzymie nie mogło zabraknąć odwołania do przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy święta 25 LAT WOLNOŚCI. 

 

Z tej okazji w rzymskim kinie Barberini w obecności Ambasadora RP w Rzymie Wojciecha Ponikiewskiego, Konsul Jadwigi Pietrasik oraz Dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie Pawła Stasikowskiego, odbyła się włoska premiera filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa człowiek z nadziei.”

 

Gośćmi specjalnymi byli Prezydent RP Lech Wałęsa i odtwórca jego filmowej roli Robert Więckiewicz oraz filmowa Oriana Fallaci - Maria Rosaria Omaggio. 

 

Wszyscy oczekiwali na przybycie Lecha Wałęsy, który został przyjęty z gorącym aplauzem.

 

 

Przed rozpoczęciem projekcji Lech Wałęsa ze znanym sobie poczuciem humoru o filmie powiedział, że „To są dwie godziny mojego życia, a mam 71 lat i wiecie ile jeszcze materiału zostało, jestem przekonany, że z każdego z was w dwie godziny można nakręcić piękny film. Każdy z nas ma w życiu wiele ciekawych momentow, a ja przypadkiem zostałem rewolucjonistą, politykiem... Los postawił na mnie abym poprowadził walkę z komunizmem.” 

 

Prezydent Wałęsa zapewnił, że film widział wiele razy i że za każdym razem coraz bardziej się mu podoba, choć wolałby widzieć o sobie film bardziej budujący.

 

W swoim krótkim wystąpieniu nawiązał do obchodów 25 LAT WOLNOŚCI, mówiąc, iż:

„Dziś ludzie sprzeczają się, co było ważniejsze; nasza walka czy obalenie Muru Berlińskiego? 

Ja upieram się przy moim zadaniu na ten temat, otóż Polacy wybili sowieckiemu niedźwiedziowi zęby, a potem, kiedy już nie mógł nikogo ugryść, no to sobie wolność pozałatwiali inni. 

 

Rozwój świata wymagał otwarcia, wolności. Mieliśmy dwa różne systemy ekonomiczne, dwa różne systemy polityczne, masę granic, a to wszystko nie pasowało do naszej cywilizacji. Coraz więcej ludzi było przekonanych, że to trzeba zmienić, znieść te podziały. Nikt nie wierzył w tamtym czasie, że jest szansa wyjść z tych podziałów. Pytałem wszystkich wielkich tego świata, prezydentów, premierów, nawet króla nikt nie dawał szans, tylko wojna atomowa mogła zmienić tamte realia. Tak mi mówiono. 

 

Po co ja państwu o tym mówię? 

 

Dzisiaj ja słyszę, że nie da nam się zbudować Unii, jedności europejskiej, wielu mówi, że globalizacja jest niemożliwa.... Otóż ja oświadczam, wszystkim tym, którzy to mówią - wy mówiliście wtedy, że niemożliwe jest skończyć z komunizmem! Gdzie błąd popełniliśmy nie wierząc w to? Jak sobie przypomnimy gdzie był błąd, to teraz będziemy mogli tego błędu unikać.  Gdybyśmy przeliczyli czołgi, rakiety, żołnierzy i gdybyśmy dzisiaj te parametry wpisali do najlepszego komputera, to odpowiedź będzie ta sama, nie było szans! I patrzcie, co się stało? Polak został papieżem! W rok od wyboru przyjechał do Polski, cały świat zwrócił uwagę na Polskę, zobaczył, co się w tym komunistycznym państwie dzieje. Prawie cały naród brał udział w spotkaniach z Ojcem Świętym, nawet komuniści, policja politycznie nauczyła się robić znak krzyża. Oczywiście słów się nie nauczyli, tylko jeden, dwa, trzy, cztery, ale krzyż był... 

 

Papież uruchomił nasze wartości, przypomniał nam o Panu Bogu, a jednocześnie pozwolił nam zobaczyć jak nas jest dużo, bo komunizm wmawiał nam, że nas jest mało, że nikogo nie reprezentujemy, wmawiał nam, że nas nie ma.  Jak zobaczyliśmy ile nas jest to poruszyliśmy serca swoje, to wystarczyło aby nieduże organizacje opozycyjne przejęły ten naród i poprowadziły do przodu.

 

Bez papieża by tego nie było! Bez tego policzenia długo byśmy się nie zebrali i nie ruszyli. Trzeba to zrozumieć. Bo mamy inny przypadek na Kubie, papież był tam po naszym doświadczeniu i tam „lepiej zrobił robotę” jak u nas w Polsce.  Nie dało się nic zrobić, bo nie było tego drugiego elementu, nie było grup, które by poprowadziły ten naród kubański. Więc jak będziecie robić rewolucje to pamiętajcie jak to należy robić.”

 

Lech Wałęsa, pomijając czyjeś prywatne opinie to bez wątpienia człowiek, który odcisnął swoje piętno na kartach polskiej historii w ostatnim ćwierćwieczu XX wieku. 

 

To niekwestionowany i charyzmatyczny lider „Solidarności, “ który zawsze przyciągał tłumy. Przez jednych podziwiany przez drugich krytykowany. 

 

Z pewnością, jak powiedział w swoim wystąpieniu odtwórca głównej roli, Robert Więckiewicz „nie da się zagrać Lecha Wałęsy, można tylko spróbować się trochę do niego zbliżyć. Dlatego, że Lech Wałęsa wymyka się wszelkim regułkom, wszelkim charakterystykom. Lech Wałęsa jest jedyny w swoim rodzaju, jest niepowtarzalny, w związku z tym proszę sobie wyobrazić, jakie wyzwanie stoi przed aktorem, który ma zagrać Lecha Wałęsę.”

 

Ambasadora RP w Rzymie Wojciech Ponikiewski

 

 

Konsul Jadwiga Pietrasik oraz licznie przybyli goście

 

 

Oriana Fallaci - Maria Rosaria Maggio, Robert Więckiewicz oraz przedstawicielka NOMAD FILM DISTRIBUTION

 

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu „Wałęsa człowiek z nadziei”

 

Więcej zdjęć na naszej stronie https://www.facebook.com/334441886599975/photos/pcb.754438651266961/754434831267343/?type=1&theater

 

Mojabancarella 07/06/2014 

 

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.