„Dwie godziny życia Wałęsy” włoska premiera filmu „Wałęsa człowiek z nadziei”

Kategoria: Kino Opublikowano: sobota, 07, czerwiec 2014

Podczas 12 edycji Festiwalu Kultury Polskiej „Corso Polonia”, zorganizowanego przez Instytut Kultury Polskiej w Rzymie nie mogło zabraknąć odwołania do przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy święta 25 LAT WOLNOŚCI. 

 

Z tej okazji w rzymskim kinie Barberini w obecności Ambasadora RP w Rzymie Wojciecha Ponikiewskiego, Konsul Jadwigi Pietrasik oraz Dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie Pawła Stasikowskiego, odbyła się włoska premiera filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa człowiek z nadziei.”

 

Gośćmi specjalnymi byli Prezydent RP Lech Wałęsa i odtwórca jego filmowej roli Robert Więckiewicz oraz filmowa Oriana Fallaci - Maria Rosaria Omaggio. 

 

Wszyscy oczekiwali na przybycie Lecha Wałęsy, który został przyjęty z gorącym aplauzem.

 

 

Przed rozpoczęciem projekcji Lech Wałęsa ze znanym sobie poczuciem humoru o filmie powiedział, że „To są dwie godziny mojego życia, a mam 71 lat i wiecie ile jeszcze materiału zostało, jestem przekonany, że z każdego z was w dwie godziny można nakręcić piękny film. Każdy z nas ma w życiu wiele ciekawych momentow, a ja przypadkiem zostałem rewolucjonistą, politykiem... Los postawił na mnie abym poprowadził walkę z komunizmem.” 

 

Prezydent Wałęsa zapewnił, że film widział wiele razy i że za każdym razem coraz bardziej się mu podoba, choć wolałby widzieć o sobie film bardziej budujący.

 

W swoim krótkim wystąpieniu nawiązał do obchodów 25 LAT WOLNOŚCI, mówiąc, iż:

„Dziś ludzie sprzeczają się, co było ważniejsze; nasza walka czy obalenie Muru Berlińskiego? 

Ja upieram się przy moim zadaniu na ten temat, otóż Polacy wybili sowieckiemu niedźwiedziowi zęby, a potem, kiedy już nie mógł nikogo ugryść, no to sobie wolność pozałatwiali inni. 

 

Rozwój świata wymagał otwarcia, wolności. Mieliśmy dwa różne systemy ekonomiczne, dwa różne systemy polityczne, masę granic, a to wszystko nie pasowało do naszej cywilizacji. Coraz więcej ludzi było przekonanych, że to trzeba zmienić, znieść te podziały. Nikt nie wierzył w tamtym czasie, że jest szansa wyjść z tych podziałów. Pytałem wszystkich wielkich tego świata, prezydentów, premierów, nawet króla nikt nie dawał szans, tylko wojna atomowa mogła zmienić tamte realia. Tak mi mówiono. 

 

Po co ja państwu o tym mówię? 

 

Dzisiaj ja słyszę, że nie da nam się zbudować Unii, jedności europejskiej, wielu mówi, że globalizacja jest niemożliwa.... Otóż ja oświadczam, wszystkim tym, którzy to mówią - wy mówiliście wtedy, że niemożliwe jest skończyć z komunizmem! Gdzie błąd popełniliśmy nie wierząc w to? Jak sobie przypomnimy gdzie był błąd, to teraz będziemy mogli tego błędu unikać.  Gdybyśmy przeliczyli czołgi, rakiety, żołnierzy i gdybyśmy dzisiaj te parametry wpisali do najlepszego komputera, to odpowiedź będzie ta sama, nie było szans! I patrzcie, co się stało? Polak został papieżem! W rok od wyboru przyjechał do Polski, cały świat zwrócił uwagę na Polskę, zobaczył, co się w tym komunistycznym państwie dzieje. Prawie cały naród brał udział w spotkaniach z Ojcem Świętym, nawet komuniści, policja politycznie nauczyła się robić znak krzyża. Oczywiście słów się nie nauczyli, tylko jeden, dwa, trzy, cztery, ale krzyż był... 

 

Papież uruchomił nasze wartości, przypomniał nam o Panu Bogu, a jednocześnie pozwolił nam zobaczyć jak nas jest dużo, bo komunizm wmawiał nam, że nas jest mało, że nikogo nie reprezentujemy, wmawiał nam, że nas nie ma.  Jak zobaczyliśmy ile nas jest to poruszyliśmy serca swoje, to wystarczyło aby nieduże organizacje opozycyjne przejęły ten naród i poprowadziły do przodu.

 

Bez papieża by tego nie było! Bez tego policzenia długo byśmy się nie zebrali i nie ruszyli. Trzeba to zrozumieć. Bo mamy inny przypadek na Kubie, papież był tam po naszym doświadczeniu i tam „lepiej zrobił robotę” jak u nas w Polsce.  Nie dało się nic zrobić, bo nie było tego drugiego elementu, nie było grup, które by poprowadziły ten naród kubański. Więc jak będziecie robić rewolucje to pamiętajcie jak to należy robić.”

 

Lech Wałęsa, pomijając czyjeś prywatne opinie to bez wątpienia człowiek, który odcisnął swoje piętno na kartach polskiej historii w ostatnim ćwierćwieczu XX wieku. 

 

To niekwestionowany i charyzmatyczny lider „Solidarności, “ który zawsze przyciągał tłumy. Przez jednych podziwiany przez drugich krytykowany. 

 

Z pewnością, jak powiedział w swoim wystąpieniu odtwórca głównej roli, Robert Więckiewicz „nie da się zagrać Lecha Wałęsy, można tylko spróbować się trochę do niego zbliżyć. Dlatego, że Lech Wałęsa wymyka się wszelkim regułkom, wszelkim charakterystykom. Lech Wałęsa jest jedyny w swoim rodzaju, jest niepowtarzalny, w związku z tym proszę sobie wyobrazić, jakie wyzwanie stoi przed aktorem, który ma zagrać Lecha Wałęsę.”

 

Ambasadora RP w Rzymie Wojciech Ponikiewski

 

 

Konsul Jadwiga Pietrasik oraz licznie przybyli goście

 

 

Oriana Fallaci - Maria Rosaria Maggio, Robert Więckiewicz oraz przedstawicielka NOMAD FILM DISTRIBUTION

 

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu „Wałęsa człowiek z nadziei”

 

Więcej zdjęć na naszej stronie https://www.facebook.com/334441886599975/photos/pcb.754438651266961/754434831267343/?type=1&theater

 

Mojabancarella 07/06/2014 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych

 

 

ICTF SOPOT 2018

Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis, zaprasza grupy dziecięce i młodzieżowe na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych ICTF SOPOT 2018, który odbędzie się w dniach 11 - 15 czerwca 2018, w godzinach 8:00 - 23:00 w Sopocie.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych ICTF SOPOT w Sopocie, powstał z potrzeby oddania w ręce dzieci i młodzieży - działających w grupach teatralnych i warsztatowych - idei tworzenia kultury widowiskowej. Zapraszamy wszystkie grupy dziecięce i młodzieżowe, które chciałyby zaprezentować swoje osiągnięcia musicalowo-dramatyczne.

 

ITAKA poszukuje

 

Z ratunkiem dla historycznego jachtu FREY-a

 

 

Z początkiem tego roku ruszyła akcja ratowania historycznego jachtu FREY-a. 

Akcja organizowana przez Fundację „Kuźnia Wikingów” z Rybnika. 

Celem akcji jest wyremontowanie i odrestaurowanie historycznego jakże zasłużonego dla polskiego żeglarstwa jachtu FREY-a. 

Stalowy jacht klasy J-80, stworzony do żeglugi w ciężkich warunkach – jeden z dzielniejszych jachtów w historii naszego żeglarstwa. 

 

Dzisiejszej nocy śpimy godzinkę krócej

 

 

W nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 roku wracamy do czasu letniego i przesuwamy zegarki z godziny 2.00 na godzinę 3.00.

Wygląda na to, że może to być ostatnia zmiana czasu i już na stałe pozostaniemy przy czasie letnim. 

Jednak nie zawsze tak było.