Historia Dnia Kobiet

Kategoria: Aktualności Opublikowano: środa, 07, marzec 2012

Dzień Kobiet, święto płci pięknej, obchodzone na całym świecie 8 maca, wyrażające szacunek kobietom walczącym o równouprawnienie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż Dzień Kobiet obchodzony był już w Starożytnym Rzymie. Święto kobiet zwane było Matronalia, przypadało na pierwszy tydzień marca. W tym dniu kobiety zamężne otrzymywały prezenty od swoich mężów, darzone były miłością i czułością. Nawet niewolnice w tym specjalnym dniu były uprzywilejowane, jeśli były mężatkami to również dostawały prezenty od mężów a panie pozwalały swoim niewolnicom w tym szczególnym dniu odpoczywać.

 

 

W czasach nowożytnych Dzień Kobiet został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych.
Po raz pierwszy było ono świętowane 1857 roku, kiedy w Nowym Yorku kobiety w fabryce bawełny zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni.
Przełomowe znaczenie dla obchodów Dnia Kobiet miało tragiczne wydarzenie w Nowym Jorku, gdzie w 1908 roku doszło do tragicznej śmierci 126 kobiet. Pracownice nowojorskiej fabryki odzieżowej podjęły strajk przeciwko złym warunkom pracy. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące kobiety w środku. Doszło do wybuchu pożaru i zamknięte kobiety nie miały szans na ucieczkę. Zginęły w płomieniach walcząc o swoje prawa i godne traktowanie. 28 lutego 1909 roku dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia Socjalistyczna Partia Ameryki zorganizowała obchody Narodowego Dnia Kobiet.

 

 

Natomiast Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 r., który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
Od 1910 roku Dzień Kobiet zaczęto świętować niemal na całym świecie.

 

W Polsce Święto Kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. W czasach PRL-u kobiety w zakładach pracy otrzymywały obowiązkowego goździka i parę rajstop. Co szczęśliwsze mogły liczyć na czekoladki, paczkę kawy a nawet tulipany.
Niestety, oficjalnie w Polsce, w 1993r. zostały zniesione centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet, właśnie przez kobietę, Panią Premier Hannę Suchocką.

 

We Włoszech symbolem Święta Kobiet jest mimoza, przepiękne drzewo kwitnące wczesną wiosną. Prawdę powiedziawszy mimoza bardzo przypomina kobietę. Zamiast delikatnych łodyżek posiada gałązki, to taki twardy kobiecy kręgosłup, otoczony dziesiątkami żółtych kuleczek, miękkich, delikatnych i zmysłowych jak każda kobieta.
Dzień Kobiet jest dniem, w którym każda kobieta powinna pomyśleć o sobie, nie czekać aż mężczyzna podaruje jej kwiat czy prezent, sama powinna sobie sprawić przyjemność. Każda kobieta powinna docenić swoją wielkość a zarazem delikatność i zmysłowość.
W tym pięknym Dniu, życzę Wszystkim Kobietom, aby odnalazły w sobie siłę i piękno MIMOZY

Alicja

mojabancarella.com

 

Komentarze

0 #1 Gregorio 2014-03-17 10:54
"Tragiczne wydarzenie w Nowym Jorku, gdzie w 1908 roku doszło do tragicznej śmierci 126 kobiet" to tylko legenda powstala po 2giej Wojnie Swiatowej.

Dzien kobiet zapoczatkowany z inicjatywy kongresu socjalistek mial sie odbywac w ostatnia niedziele lutego i nie mial nic wspolnego z zadnym pozarem w fabryce tekstylnej. Dopiero 2 lata pozniej, tj w 1911 mial miejsce tragiczny pozar w zakladach Triangle w Nowym Yorku, ale ofiarami wcale nie byly wylacznie kobiet ani nie wydarzyl sie 8mego marca. Jednak prawdopodobnie ten pozar stal sie baza dla pozniejszej legendy.

This content has been locked. You can no longer post any comment.

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Andrzejki w Rzymie

 

 

Stowarzyszenia Kulturalne Mojabancarella i Videopyja zapraszają na polonijna zabawę andrzejkową, która odbędzie się w Rzymie 2 grudnia 2017 roku, od godz. 20.00 w Idea Hotel Nomentana.

Dobrą kolację i świetną zabawę, którą poprowadzi DJ EWA NYTKO uświetni obecność wróżki. Nasza wspaniała Czarownica każdemu przepowie świetlaną przyszłość oraz szczęście w miłości.

 

Światowy Dzień Cukrzycy - Rzym 2017

 

 

Stowarzyszenie Lr Rondini, jak co roku organizuje Światowy Dzień Cukrzycy w Rzymie i z tej okazji zaprasza na bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego oraz konsultacji z diabetologiem. 

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

 

Andrzejki w Capaccio

 

 

Obywatelko, obywatelu!!! Stowarzyszenie „Orzeł Biały” zaprasza na zabawę andrzejkową w stylu PRLu, która odbędzie się 25 listopada 2017 roku w „Villaggio Selene Mare” – Capaccio Paestum (SA), od 20.30.

W programie kolacja, wiele gier i konkursów oraz wspaniała muzyka lat 60/70/80-tych, którą zagra dla Was duet polsko-włoski „GLI ACUSTICA LIVE”. Pani Anna Oliwia Sójka z wielką przyjemnością zaśpiewa po polsku i dla Polaków. Serdecznie zapraszamy. 

Ilość miejsc ograniczona. Info. i rezerwacja 3822626094

Mojabancarella 10/11/2017

 

 

Omaggio alla libertà

 

 

Stowarzyszenie Polonia w Cesenie zaprasza na „Omaggio alla libertà” - koncert muzyki poważnej, zorganizowany z okazji 99. Rocznicy odzyskania Niepodległosci, który odbedzie się 11 listopada 2017 roku o godzinie 20.30 w Conservatorio di Musica „B. Moderna”.

Przy fortepianie zasiądzie pianistka Dominika Szlezynger.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy

Mojabancarella 10/11/2017