Historia Dnia Kobiet

Kategoria: Aktualności Opublikowano: środa, 07, marzec 2012

Dzień Kobiet, święto płci pięknej, obchodzone na całym świecie 8 maca, wyrażające szacunek kobietom walczącym o równouprawnienie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż Dzień Kobiet obchodzony był już w Starożytnym Rzymie. Święto kobiet zwane było Matronalia, przypadało na pierwszy tydzień marca. W tym dniu kobiety zamężne otrzymywały prezenty od swoich mężów, darzone były miłością i czułością. Nawet niewolnice w tym specjalnym dniu były uprzywilejowane, jeśli były mężatkami to również dostawały prezenty od mężów a panie pozwalały swoim niewolnicom w tym szczególnym dniu odpoczywać.

 

 

W czasach nowożytnych Dzień Kobiet został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych.
Po raz pierwszy było ono świętowane 1857 roku, kiedy w Nowym Yorku kobiety w fabryce bawełny zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni.
Przełomowe znaczenie dla obchodów Dnia Kobiet miało tragiczne wydarzenie w Nowym Jorku, gdzie w 1908 roku doszło do tragicznej śmierci 126 kobiet. Pracownice nowojorskiej fabryki odzieżowej podjęły strajk przeciwko złym warunkom pracy. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące kobiety w środku. Doszło do wybuchu pożaru i zamknięte kobiety nie miały szans na ucieczkę. Zginęły w płomieniach walcząc o swoje prawa i godne traktowanie. 28 lutego 1909 roku dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia Socjalistyczna Partia Ameryki zorganizowała obchody Narodowego Dnia Kobiet.

 

 

Natomiast Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 r., który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
Od 1910 roku Dzień Kobiet zaczęto świętować niemal na całym świecie.

 

W Polsce Święto Kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. W czasach PRL-u kobiety w zakładach pracy otrzymywały obowiązkowego goździka i parę rajstop. Co szczęśliwsze mogły liczyć na czekoladki, paczkę kawy a nawet tulipany.
Niestety, oficjalnie w Polsce, w 1993r. zostały zniesione centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet, właśnie przez kobietę, Panią Premier Hannę Suchocką.

 

We Włoszech symbolem Święta Kobiet jest mimoza, przepiękne drzewo kwitnące wczesną wiosną. Prawdę powiedziawszy mimoza bardzo przypomina kobietę. Zamiast delikatnych łodyżek posiada gałązki, to taki twardy kobiecy kręgosłup, otoczony dziesiątkami żółtych kuleczek, miękkich, delikatnych i zmysłowych jak każda kobieta.
Dzień Kobiet jest dniem, w którym każda kobieta powinna pomyśleć o sobie, nie czekać aż mężczyzna podaruje jej kwiat czy prezent, sama powinna sobie sprawić przyjemność. Każda kobieta powinna docenić swoją wielkość a zarazem delikatność i zmysłowość.
W tym pięknym Dniu, życzę Wszystkim Kobietom, aby odnalazły w sobie siłę i piękno MIMOZY

Alicja

mojabancarella.com

 

Komentarze

0 #1 Gregorio 2014-03-17 10:54
"Tragiczne wydarzenie w Nowym Jorku, gdzie w 1908 roku doszło do tragicznej śmierci 126 kobiet" to tylko legenda powstala po 2giej Wojnie Swiatowej.

Dzien kobiet zapoczatkowany z inicjatywy kongresu socjalistek mial sie odbywac w ostatnia niedziele lutego i nie mial nic wspolnego z zadnym pozarem w fabryce tekstylnej. Dopiero 2 lata pozniej, tj w 1911 mial miejsce tragiczny pozar w zakladach Triangle w Nowym Yorku, ale ofiarami wcale nie byly wylacznie kobiet ani nie wydarzyl sie 8mego marca. Jednak prawdopodobnie ten pozar stal sie baza dla pozniejszej legendy.

This content has been locked. You can no longer post any comment.

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Najnowsze artykuły

Kiermasz Wielkanocny w Rzymie

 

 

Szkolny Punkt Konsultacyjny w Rzymie wraz z Radą Rodziców, działającą przy Szkole, serdecznie zapraszają na KIERMASZ WIELKANOCNY, który odbędzie się w dniach 21 – 24 marca 2018 roku, w siedzibie Szkoły  via Costantino Maes 23.

Na Kiermaszu będą sprzedawane ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów, które własnoręcznie stworzyli podczas warsztatów wielkanocnych. 

 

Wójcicki: Hawkinga można postawić w jednym szeregu z Einsteinem

 

Na zdjęciu Stephen Hawking. EPA/STEFAN ZAKLIN 21.04.2008

 

Stephena Hawkinga można dzisiaj ze spokojem postawić w gronie najwybitniejszych fizyków XX wieku, w jednym szeregu chociażby z Albertem Einsteinem - powiedział PAP popularyzator nauki Karol Wójcicki. Słynny astrofizyk zmarł w środę w wieku 76 lat.

"Dzisiaj ze spokojem można postawić Stephena Hawkinga w jednym szeregu chociażby z Albertem Einsteinem, w gronie najwybitniejszych fizyków XX wieku: tak samo popularnych, do końca niezrozumianych, a jednak szalenie fascynujących" - powiedział PAP Karol Wójcicki, popularyzator nauki i autor bloga "Z głową w gwiazdach".

 

XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech

 

 

W sobotę 10 marca 2018 roku, w Rzymie, w Domu Polskim im. Jana Pawła II odbył się XXIII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech. 

Związek Polaków we Włoszech powstał w 1995 roku, z inicjatywy grupy osób od dawna żyjących w tym kraju i wywodzących się z różnych środowisk polonijnych z całego Półwyspu Apenińskiego. Obecnie ZPwW zrzesza 21 organizacji i instytucji działających na terenie Republiki Włoskiej.

 

Wielkanoc w Bajce

 

 

Polska restauracja w Rzymie – BAJKA zaprasza na wspólne spędzenie świąt Wielkanocnych

Niedziela Wielkanocna 01.04.2018 godz.13:00