Biały Rzym

Kategoria: Aktualności Opublikowano: poniedziałek, 26, luty 2018

zdjęcie Katarzyna Kuraszkiewicz

 

Rzym pokryty śniegiem to przede wszystkim radość, nie tylko dla mieszkańców, którzy rzadko mają taką atrakcję, ale również dla turystów odwiedzających miasto.

Dla naszych rodaków mieszkających w Rzymie to namiastka polskich zim, pełnych śniegu i wspomnienia zabaw na białym puchu.

Już od pierwszych godzin porannych przewodniczka po Rzymie Kasia Kuraszkiewicz wyruszyła w miasto, aby podziwiać niepowtarzalne widoki. Kasia tak opisuje swoje wrażenia: „Nad ranem zaczęło śnieżyć w Wiecznym Mieście. Zapowiadano, ale kto by w to uwierzył. Bardzo cicho spadła gruba na 10-15 cm puchowa, biała pierzyna. Oj wiadomo, że w Polsce to nic, ale w Rzymie? 

 

 

Ostatnia zima, trwająca cały tydzień, była tu w roku 2012. Metro rano działało, ale samochody pojedyncze. Zasypane motorynki, grzecznie zaparkowane. Mój angielski znajomy wziął narty i pojechał na Plac św. Piotra. Wszyscy się na razie bardzo cieszą, jest zjawiskowo. Koloseum pobielone, pinie okryte białymi chmurkami, gołe posągi atletów wokół Stadionu Olimpijskiego marzną przy -1°C. Dotychczas zamknięto prewencyjnie szkoły, archeologiczne obiekty: Koloseum, Forum Romanum, Bazylikę św. Piotra i Muzea Watykańskie. Oby do wiosny:-)”

 

zdjęcia Katarzyna Kuraszkiewicz

 

Na swoją wędrówkę po Rzymie wybrały się również Ania Staszek z córką Sandrą. Ania opisuje tak swoje wrażenia: „Wszystko jest zablokowane, Rzym sparaliżowany, urzędy, sklepy oraz szkoły pozamykane. U nas, w okolicach Tivoli, ciągle pada śnieg.. Circo Massimo całe uścielone białą kołderką i dzieci zjeżdżają z górki na pazurki. Koloseum również cale w śniegu. Na jutro zapowiadają minus 10. Transport nie działa a ludzie po 2 godziny idą piechota do pracy. Sytuacja dla Włochów jest dramatyczna a dla dzieci to raj na ziemi, szczególnie dla naszych polskich. Moja córka Sandra od 7 rano jest na śniegu.”

Zdjęcia Anna Staszek

 

O swoich wrażeniach opowiada również Lucyna, Pydyn, która już we wczesnych godzinach rannych opublikowała pierwsze zdjęcia. Lucyna tak wspomina dzisiejszy poranek „Dzisiaj nas zasypało śniegiem! Pierwsze wrażenie - co robić szykować się do pracy czy nie? Dla nas Polaków to żaden problem, ale dla Włochów tak. Oczywiście później realia, droga zaśnieżona, pociągi opóźnione albo wykreślone z rozkładu, a w Rzymie, co mnie spotka? Później jest radość, śnieg, jest biało, pięknie. Powróciły wspomnienia do czasów, gdy śnieg był, co roku i nie zawsze sprawiał radość.”

Zdjęcia Lucyna Pydyn

 

Basia Kot, właścicielka B&B Rome Vatican, ze swoimi dziećmi, również dzisiaj rano wyruszyła na miasto, aby podziwiać biały puch na rzymskich ulicach i jak mówi dzieci o 7 rano zwariowały, gdy zobaczyły w oknach śnieg.

Zdjęcia Barbara Kot

 

Iwona Czarnota, charakteryzatorka, mobilna makeupistka mieszkająca w Rzymie tak opisuje swoje wrażenia „Ala wrażenia niesamowite, ponieważ śnieg w Rzymie jest unikatem pogodowym. To tak jakbyś przeniosła się w inną krainę, ze względu na architekturę i krajobraz. Przez te wszystkie lata w Rzymie odczułam trzęsienia ziemi, widziałam spadający grad wielkości orzecha laskowego i widziałam opady deszczu z piaskiem. Rzym był pokryty dosłownie piaskiem, jak na pustyni a dzisiaj jeszcze do tej plejady zjawisk atmosferycznych dołączył śnieg.”

Zdjęcia Iwona Czarnota

 

Jak widać ogólna radość panuje dzisiaj w Wiecznym Mieście, Internet jest zbombardowany pięknymi zdjęciami, każdy na swój sposób pragnie uwiecznić i zachować w pamięci ten magiczny moment. 

Alicja Kołtunowicz

Mojabancarella 26/02/2018

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017-2018

 

 

2.06.2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w siedzibie szkoły. Z tej okazji gościli u nas Wicekonsul Wydziały Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, pan Michał Drożniewski oraz płk Dariusz Skrodzki z JFC NATO.

Uroczystość została otwarta przez dyrektorki szkoły, panią Annę Smolińska i Agnieszkę Folcik, po czym, zaproszeni goście przekazali swoje pozdrowienia i wyrazy uznania dla całej szkolnej społeczności. Szkoła otrzymała  upominki od Wicekonsula Drożniewskiego w formie materiałów dydaktyczych i od płk Skrodzkiego pamiątkową statuetkę Wojska Polskiego.

W tym roku, w podziękowaniu za otwarte serce, życzliwość i przychylność wobec działań szkoły, polska szkoła przyznała pierwsze dyplomy "Przyjaciela Szkoły".

Zostali uhonorowani płk Skrodzki, Pani Konsul Ewa Mamaj, Wicekonsul Michał Drożniewski oraz Ewa Nytko.  

Poradnik Kibica na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji

 

 

Z racji zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018 w Rosji Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przygotowało poradnik dla polskich obywateli udających się na mundial.

Przygotowany poradnik zawiera praktyczne informacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa, warunków wjazdu i pobytu w Federacji Rosyjskiej czy zachowania się w typowej sytuacji losowej (np. utrata dokumentu tożsamości). Interaktywna broszura, którą można łatwo odczytać za pomocą urządzeń mobilnych, zawiera także dane teleadresowe polskich urzędów konsularnych działających w Federacji Rosyjskiej, w tym Mobilnych Punktów Konsularnych w Kazaniu i Wołgogradzie otwartych specjalnie na czas trwania Mundialu.

 

Drużyna "Polonia" na rzymskim Marszu Różowej Wstążki

 

 

Już po raz 6. Drużyna "Polonia" uczestniczyła w rzymskim 2 km. marszu Różowej Wstążki. Inicjatywę dla Polaków, jak co roku, zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini, pod Patronatem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.

 

Hawajskie Party w Neapolu

 

 

Stowarzyszenie Instytut dla Polonii z Neapolu, serdecznie zaprasza na powitanie lata w hawajskim rytmie, które odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 roku w Sayonara Eventi – Lago Patria, od godz. 21.00. Wieczór poprowadzi oczywiście DJ EVA.

Hawajskie stroje mile widziane.

Rezerwacja i info pod numerem 333 999 86 96

Serdecznie zapraszamy

Mojabancarella 04/06/2018

 

Spałem w Pile – Artur Andrus

 

 

Artur Andrus, Mistrz Mowy Polskiej, artysta tak płodny, który pisze wiersze i piosenki, że tak powiem z marszu, komentator w Szkle Kontaktowym, wieloletni dziennikarz, egzaminy na studiach zaliczał wierszem, uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, płyta „Myśliwiecka” pokryła się podwójną platyną, „Cyniczne córy Zurychu”, kolejna platyna.