Narodowe Czytanie – Rzym 2016

Kategoria: Aktualności Opublikowano: wtorek, 06 wrzesień 2016

 

 

„O brzasku następnego dnia dwie ciemne postaci posuwały się drogą Apijską ku równinom Kampanii.

Jedną z nich był Nazariusz, drugą Piotr Apostoł, który opuszczał Rzym i męczonych w nim współwyznawców. (…)

 

Wówczas Piotr zatrzymał się i rzekł:

- Widzisz tę jasność, która zbliża się ku nam?

- Nie widzę nic - odpowiedział Nazariusz. 

Lecz Piotr po chwili ozwał się przysłoniwszy oczy dłonią:

- Jakowaś postać idzie ku nam w blasku słonecznym. (…)

 

I przypadł głową do ziemi, jakby całował czyjeś stopy. Długo trwało milczenie, po czym w ciszy ozwały się przerywane łkaniem słowa starca:

- Quo vadis, Domine?...

 

 

I nie słyszał odpowiedzi Nazariusz, lecz do uszu Piotrowych doszedł głos smutny i słodki, który rzekł:

- Gdy ty opuszczasz lud mój, do Rzymu idę, by mnie ukrzyżowano po raz wtóry.

Apostoł leżał na ziemi, z twarzą w prochu, bez ruchu i słowa. Nazariuszowi wydało się już, że omdlał lub umarł, ale on powstał wreszcie, drżącymi rękoma podniósł kij pielgrzymi i nic nie mówiąc zawrócił ku siedmiu wzgórzom miasta.

Pacholę zaś, widząc to, powtórzyło jak echo:

- Quo vadis, Domine?..

- Do Rzymu - odrzekł cicho Apostoł.

I wrócił.”

QUO VADIS – Henryk Sienkiewicz

 

 

3 września 2016 roku w Polsce, już po raz piąty odbyło się Narodowe Czytanie, nad którym Patronat objęła Para Prezydencka.

W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. 

Wersy tak bardzo lubianej książki rozbrzmiewały w ponad dwóch tysiącach miejsc w Polsce i poza granicami.

 

Również rzymska Polonia przyłączyła się do tej inicjatywy. Narodowe Czytanie w Rzymie zostało zorganizowane, jak co roku przez Stowarzyszenie Le Rondini i odbyło się w Kościele Domine Quo Vadis, przy słynnej via Appia Antica. 

To właśnie w tym Kościele znajduje się kamień z odciśniętymi stopami Chrystusa, którego Piotr spotkał na swojej drodze podczas ucieczki z Rzymu. W tym Kościele znajduje się również popiersie Henryka Sienkiewicza.

Kościółkiem zajmują się Księża Michalici z Rektorem Marianem Babulą, który oczywiście wziął udział w inicjatywie Stowarzyszenia Le Rondini.

 

Ambasador RP w Rzymie Tomasz Orłowski, uroczyście rozpoczął Narodowe Czytanie w Rzymie oraz odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ambasador Tomasz Orłowski zapytany o swoje wrażenia po odczytaniu fragmentów Quo Vadis właśnie tutaj w Rzymie odpowiedział, że Narodowe Czytanie jest gestem łączącym wszystkich Polaków a czytanie Quo Vadis w Rzymie, w tym właśnie Kościółku to moment nadzwyczajny i nie ma właściwszego miejsca na świecie gdzie Narodowe Czytanie Quo Vadis może być głębsze, pełniejsze i piękniejsze.

 

 

W Narodowym Czytaniu w Rzymie wziął udział również Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich Janusz Andrzej Kotański, który również podkreślił, że nie sposób jest znaleźć lepszego miejsca na czytanie Quo Vadis. Ambasador Kotański swój fragment powieści odczytał ze specjalnego egzemplarza, książki wydanej w 1944 roku w Bibliotece Orła Białego 2. Korpusu Generała Władysława Andersa. 

 

 

Wydział Konsularny przy Ambasadzie RP w Rzymie reprezentował Konsul Michał Drożniewski.

 

W Narodowym Czytaniu w Rzymie wzięła udział licznie zgromadzona Polonia oraz nasi włoscy przyjaciele z grupy historycznej „Gruppo Storico Romano” oraz Mali Ułani Podolscy, których prowadzi młodszy chorąży rezerwy Waldemar Zientara.

 

Głównym sponsorem Narodowego Czytania w Rzymie był SKLEP POLSKI U MICHAŁA – Michała Zalewskiego.

 

Stowarzyszenie Le Rondini już po raz czwarty przyłącza się do akcji Narodowe czytanie i jak zauważyła Prezes Iwona Bigos, zainteresowanie Narodowym Czytaniem z roku na rok jest coraz większe. 

Zgromadzona Polonia bardzo entuzjastycznie przyjęła to święto a biorący udział Polscy potwierdzili, że są bardzo zainteresowani tego typu inicjatywami.

 

 

Zdjęcia – Stowarzyszenie Le Rondini

 

Zobacz również Narodowe Czytanie – Rzym 2016

 

 

Mojabancarella 06/09/2016

 

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.