Dzień Polski w Rzymie dla Judytki i Stasia

Kategoria: Aktualności Opublikowano: sobota, 02 lipiec 2016

 

 

W niedzielę 26 czerwca 2016 roku, w Auli Jana Pawła II, Stowarzyszenia Kulturalne Mojabancarella i Videopyja zorganizowały kolejny już Dzień Polski w Rzymie, którego celem była integracja Polonii włoskiej oraz zbiórka pieniędzy dla Judytki i Stasia, dzieci chorych na SMA typu 1, przebywających na leczeniu eksperymentalnym w Rzymie.

 

Dzięki hojności naszej Polonii udało nam się zebrać 1015, 41 euro.

 

W imieniu rodziców Judytki, Stasia oraz naszym z głębi serca dziękujemy Wszystkim, którzy pomimo wspaniałej letniej pogody, z poświeceniem i bezpretensjonalnie wzięli udział w tym przedsięwzięciu.

 

A warto było, gdyż Dzień Polski w Rzymie to nie tylko zbiórka pieniędzy, to również jedyna w swoim rodzaju okazja, aby wziąć udział w ciekawych spotkaniach i niepowtarzalnych koncertach. Autorzy w szczery i niewymuszony sposób z wielką radością dzielili się swoimi talentami na rzecz potrzebujących.

 

W pierwszej kolejności dziękujemy Duszpasterstwu Polaków w Rzymie za gościnność i Patronat Honorowy oraz Wydziałowi Konsularnemu przy Ambasadzie RP w Rzymie.

Konsul Michał Drożniewski podczas swojego wystąpienia podkreślił, jak ważna jest wzajemna pomoc, szczególnie w naszych polonijnych środowiskach, przypominając również poprzedni Dzień Polski zorganizowany dla Mai Adamczyk w październiku 2015 roku.

 

Podczas Dnia Polskiego również zaszczyt gościć mieliśmy Urszule Stefańską Andreini – Prezes Związku Polaków we Włoszech, Agnieszkę Folcik – Wice Prezes Instytutu dla Polonii z Neapolu i Dyrektor Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria, Renatę Kobendzowską – Wice Prezes Stowarzyszenia Le Rondini. 

 

Dziękujemy Ani Łuczak i Ewie Majdak, Paniom pracującymi na infolinii INPS, które pokazały nam jak poruszać się po stronie INPS, jak na przykładzie wolontariuszki Ani uzyskać PIN oraz jak wypełniać podstawowe dokumenty.

 

Dziękujemy dr Dariuszowi Czajka, który podczas Dnia Polskiego wystąpił w podwójnej roli. W pierwszej kolejności, jako Prezes Zarządu Zrzeszenia Prawników Polskich przedstawił nam kwestię dochodzenia i roszczeń alimentacyjnych w Unii Europejskiej.

Podczas Dnia Polskiego odbyło się również spotkanie otwarte Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, podczas którego Rektor i Profesor Nadzwyczajny EWSPA Dariusz Czajka zaprezentował zebranym jak zostać prawnikiem zjednoczonej Europy. 

Pragniemy poinformować wszystkich zainteresowanych, iż ruszył nabór na kolejny rocznik EWSPA w Rzymie, który rozpocznie wykłady w październiku, szczegóły już w najbliższym czasie.

 

Część artystyczną wypełniły koncerty i przedstawienia. W ramach DZIECI DZIECIOM na fortepianie zagrał Karol Cicholaz oraz Dario Adella, członkowie Stowarzyszenia TRYKOT Teatr Polski z Rzymu, pod przewodnictwem Prezesa Olka Mincera przedstawili fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego a w trakcie popołudnia z satyrą Edyta Ścibior zaprezentowała twórczość naszej rodaczki Małgosi Misiura.

 

Oprawę muzyczną zapewniło nam TRIO z przypadku, czyli Ewa Nytko, Piotr Kołtunowicz i Jacek Pydyn, którzy od samego początku z wielkim zaangażowaniem poświęcili się dla tego projektu. Ewa i Piotrek grają i śpiewają ze sobą od wielu lat, wcześniej znani Polonii rzymskiej, jako APE BAND, z okazji Dnia Polskiego dołączył do nich Jacek wzbogacając gitarą wykonywane utwory.

Ewa swoim wspaniałym głosem wprowadziła nas w nastrój utworami takimi jak „Tylko mnie poprowadź”, „Zamiast” – Edyty Gepert i „Cudownych rodziców mam”.

Natomiast przez cały dzień mogliśmy delektować się poezją śpiewaną Edwarda Stachury, Cohen`a czy Okudżawy w wykonaniu Ewy, Piotrka i Jacka. 

Dziękujemy!!! 

 

Dzień Polski w Rzymie to również wspaniały poczęstunek po polsku ufundowany przez sklep polski U MICHAŁA (chleb ze smalcem, wędliny, ogórki, ciasto i napoje) oraz restaurację BAJKA (bigos). 

Do zgromadzenia wyżej wymienionej kwoty przyczynili się również:

DESIGN & PRINT

WELLNES, BEAUTY, HOME

POLONIA SERVICE

KSIEGARNIA POLSKA W RZYMIE

ANMART – firma przewozowa

Sklep polski KAROLEK

Grota solna SALBEA

LITTLE STAR

 

Patronat medialny objął dwutygodnik Nasz Świat.

 

Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli nam w tej jakże pięknej inicjatywie: Weronice, Robertowi, Stefanii, Heni, Lucynie, Ani, Radkowi, Joli, Basi oraz wszystkim przybyłym na Dzień Polski w Rzymie.

 

Więcej zdjęć zobaczycie na:

Dzień Polski w Rzymie dla Judytki i Stasia

 

 

Zdjęcia Weronika Kołtunowicz i Robert Pydyn

 

 

Alicja Kołtunowicz i Jacek Pydyn 

Mojabancarella 02/07/2016

 

Dodaj komentarz


O nas

MOJABANCERELLA.com to portal o charakterze informacyjnym, gdzie staram się na bieżąco przekazywać Państwu informacje dotyczące Polonii włoskiej i nie tylko.

„Mojabancarella” – moja -, czyli nasza, każdego z osobna i - bancarella – słowo które stało się naszym spolszczonym tłumaczeniem słowa stragan, gdzie można znaleźć wszelkie dobro. 

ZAPRASZAM NA MOJABANCARELLA

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

  

Najnowsze artykuły

#likePolska

 
100 powodów, dla których lubisz Polskę – w rocznicę odzyskania niepodległości pokaż, za co lubisz Polskę
Mazury, Bieszczady, Gdańsk, Pałac w Wilanowie, a może polonez, toruńskie pierniki lub bociany? Pokaż, za co najbardziej lubisz Polskę. Zrób zdjęcie, nagraj film i 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości opublikuj wpis na Twitterze, Facebooku albo Instagramie z #likePolska.

 

Dominika Zamara zaprasza do Rzymu


Dominika Zamara serdecznie zaprasza mieszkańców Rzymu na koncert poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. W sobotę 24 listopada 2018 roku w Rzymie, w Teatro del Pepe, o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Perle di opere e musica sacra dedicate al Santo Padre Giovanni Paolo II”.


Najpiękniejsze utwory sakralne zaśpiewa Dominika Zamara a towarzyszyć jej będzie gitarzysta, Maestro Stanley Alexandrowicz.


Mojabancarella 10/11/2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Rzymie

Stowarzyszenie Le Rondini zaprasza na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się w Rzymie 8 września 2018 roku, w siedzibie Ambasady RP w Rzymie.

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

 

 

XIII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

 

Konkurs Wiedzy „Święty Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini włączyło się w obchody Roku Świętego Stanisława Kostki., ogłaszając Konkurs Wiedzy „Św. Stanisław Kostka. Patron Polski, dzieci i młodzieży”. Współorganizatorem Konkursu jest Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

 

Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy

 

 

Festiwal Kwaśnicy oraz Mojabancarella serdecznie zapraszają wszystkich miłośników motocykli, na Zlot Motocyklowy przy Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 roku.

Zlot Motocyklowy połączony jest z jubileuszem XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy. Zlot rozpocznie się w piątek o godz. 16.00 mszą św. polową. W sobotę zapraszamy na Paradę Motocyklową ulicami Żywca, która wyruszy spod Amfiteatru i skieruje się na żywiecki Rynek, gdzie zaplanowany jest krótki postój a następnie powrót pod Amfiteatr.

 

XV Festiwal Kwaśnicy

 

 

Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy zaprasza serdecznie na jubileusz XV-lecia Festiwalu Kwaśnicy, który odbędzie się w Żywcu, w dniach od 10 do 12 sierpnia 2018 roku, na błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Pomysłodawczyni i organizator, sławnej na całą Polskę Kwaśnicy, Barbara Czul, o tegorocznym Festiwalu mówi, że będzie niepowtarzalny a program Festiwalu zostanie tak ułożony, aby każdy z uczestników znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie – niezależnie od wieku oraz płci.

 

Beskidy Music Festival 2018

 

 

Maciej Maleńczuk, Sławomir i Smolik // Kev Fox to gwiazdy, które wystąpią na żywieckiej scenie podczas Beskidy Music Festival, który odbędzie się 16 – 17 czerwca 2018 roku, na Błoniach Amfiteatru pod Grojcem.

Organizatorami Beskidy Music Festival jest Stowarzyszenie Światowa Loża Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy oraz portal Beskidy.News.